Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Warsztaty tańca współczesnego z Iwoną Olszowską, Maciejem Kuźmińskim, Wojciechem Mochniejem i Jakubem Truszkowskim

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Warsztaty tańca współczesnego z Iwoną Olszowską, Maciejem Kuźmińskim, Wojciechem Mochniejem i Jakubem Truszkowskim

fot. M. Zakrzewski, materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-12 maja Podlaskie Stowarzyszenie Tańca zaprasza na warsztaty tańca współczesnego, które odbędą się w ramach XVI. Festiwalu „Kalejdoskop”. Prowadzący to czołowe postaci polskiej sceny tańca: Iwona Olszowska, Maciej Kuźmiński, Wojciech Mochniej oraz Jakub Truszkowski.

Harmonogram:

1. Sobota, 11 maja, godz. 9.30-11.00 – Warsztat taneczny, Iwona Olszowska

2. Sobota, 11 maja, godz. 11.15-12.45 – Praca z podłogą, Maciej Kuźmiński

3. Niedziela, 12 maja, godz. 9.30-11.00 – Warsztat taneczny, Jakub Truszkowski

4. Niedziela, 12 maja, godz. 11.15-12.45 – Warsztat taneczny, Wojciech Mochniej

O pedagogach i warsztatach:

Iwona Olszowska – tancerka, improwizatorka, choreografka i nauczycielka tańca. Jest pedagogiem Somatic Movement wg metody Body-Mind Centering®; założycielka i dyrektor artystyczna Experimental Dance Studio EST w Krakowie. Tańczy, występuje i uczy na festiwalach i warsztatach w całej Europie. Występowała na festiwalu improwizacji w Judson Church w Nowym Jorku, na Uniwersytecie George Washington oraz w Dartington College w Anglii. Obecnie uczy między innymi w Hurtowni Ruchu, na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Łodzi. Jej praktyka artystyczna i pedagogiczna czerpie z technik tańca współczesnego i metod somatycznych. Kształciła się m.in. u Milan Kozanek, Rey Chunk, Eckhard Muller, Yaniv Mintzer, Benno Voorham, Steve Bats, Joerg Hassman, Adrian Russi and Nancy Stark Smith. Uczestniczyła w zajęciach także na Uniwersytecie George Mason, Uniwersytecie Alabama oraz Uniwersytecie Calgary. Jej twórczość obejmuje prace choreograficzne, projekty improwizacyjne, site-specific, a także współpracę z muzykami. Ostatnio współpracowała z muzykiem Marcinem Janusem i designerem Grzegorzem Kaliszukiem, jak również pracowała nad projektami improwizacyjnymi z Renatą Piotrowską, Michaelem Schumacherem, Natalią Iwaniec, Anną Haracz i Pawłem Koniorem, Pauliną Święcńską, Polskim Teatrem Tańca, Warsaw Dance Department, Dance Teraphy Movement. Odwiedza jako pedagog festiwale w Polsce i za granicą m.in.: „Cyrkulacje”, „Kalejdoskop”, „Kroki”, „Spacer”, Baletoff Festiwal.

Maciej Kuźmiński – urodzony w 1985 roku choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Prace Kuźmińskiego prezentowane były od 2014 roku ponad 130 razy w 20 krajach. Artysta zdobył kilkanaście międzynarodowych nagród i wyróżnień za choreografie, w tym w 2018 roku nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w niemieckim Hanowerze.

Gościnnie wykłada na światowej klasy uniwersytetach tańca, ucząc autorskich technik: ruchu Dynamic Phrasing, inspirowanej Qi Gong i przepływem energii, oraz kompozycji Task Basket na bazie analizy ruchu Labana. Tylko w 2018 roku uczył na uniwersytetach w Holandii, Kanadzie, Anglii oraz Serbii. Jest też gościnnym pedagogiem dla profesjonalnych zespołów, ostatnio dla Polskiego Teatru Tańca. Ukończył z wyróżnieniem studia MA Choreography oraz BA Dance Theatre w Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban w Londynie. Więcej o twórcy na: www.maciejkuzminski.com.

Praca z podłogą, wykorzystywana przez niemal każdego współczesnego choreografa, to dynamiczna technika poruszania się w parterze. Podczas swojego warsztatu Kuźmiński kładzie nacisk na przepływ, tempo, oraz odpowiednie ustawienie ciała, umożliwiające wydajny i efektowny ruch. Podczas lekcji zaprezentowane zostaną sekwencje z repertuaru Macieja Kuźmińskiego.

Jakub Truszkowski – rozpoczął edukację taneczną w 1987 roku w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku, którą ukończył dyplomem w roku 1996. Następnie odbył studia w szkole tańca współczesnego P.A.R.T.S Anny Teresy de Keersmaeker w Brukseli. Od roku 2000 współpracuje z zespołem tańca współczesnego Rosas pod kierownictwem Anny Teresy de Keersmaeker. Jako tancerz i współtwórca brał udział w spektaklach: In Real Time, Rain, April Me, Repertory Evening XX, Bitches Brew / Tacoma Narrows i Kassandra, Drumming, Mozart/Concert Arias, Grosse Fuge i Mikrokosmos oraz The Six Brandenburg Concertos. W 2008 roku rozpoczął współpracę z zespołem Les Ballets C de la B pod kierownictwem Alan’a Platel’a, gdzie występował w przedstawieniach Import / Export Ashes. W latach 2013-2015 pełnił funkcję koordynatora programu nauczania w szkole P.A.R.T.S. Regularnie prowadzi warsztaty m.in.: w De Theaterschool (Amsterdam), The Folkwang University of the Arts (Essen), Springboard (Montreal) oraz Rosas Dance Company.

Tematem warsztatów z Jakubem Truszkowskim będzie praca z frazą ruchową ze spektaklu Dzisiaj, Wszystko w kontekście tworzenia kompozycji i partnerowania w estetyce minimalizmu.

Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. Urodzony i wychowany w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie, gdzie prowadzi swój zespół. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. W 1994 roku współpracował z artystami takimi jak: Anna Sokolow, Talley Beatty, Mark Haim, Stephanie Skura oraz Risa Jaraslow. Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Aviego Kaisera (Belgia/Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk i Darcy McGehee (Kanada). Jako artysta improwizujący współpracował i uczył się u Raya Chunga, Chrisa Aikena, Davida Dorfmana oraz Martina Keougha.

Wspólnie z Melissą Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). W roku 2002 GTT zmienił nazwę na W&M PHYSICAL THEATRE. Pracując nieprzerwanie (przez ponad dwadzieścia lat), zespół występował m.in. w Austrii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce oraz Kanadzie, gdzie teraz mieści się jego siedziba.

Jego prace solowe były prezentowane m.in. w Calgary, na Festiwalu Full Moon Dance w Finlandii, w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w wielu ośrodkach tańca w Polsce. Mochniej był artystą rezydentem w Bruckner Conservatory (Austria) oraz na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Stworzył choreografię w polskiej edycji programu You can dance. W Calgary był członkiem Theatre Junction Company of Artist oraz gościnnym nauczycielem zespołu Decidedly Jazz Danceworks. Magazyn „Dance Europe” nagrodził jego solową pracę Just po prostu jako najlepszy performans w kategorii „Male Dancer”. Otrzymał nagrodę miasta Gdańska i Lublina za zasługi dla tańca współczesnego w Polsce. W roku 2018 zrealizował spektakl We_selle w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018 Instytutu Muzyki i Tańca.

Wojciech Mochniej oferuje nowe/indywidualne spojrzenie na techniki tańca współczesnego, proponując ścieżkę/pracę w kierunku ruchu organicznego. Jego warsztat, opracowany przez pryzmat własnych doświadczeń zawodowych, skupia się na eksploracji ciała zarówno w uporządkowanym ruchu i strukturze, jak i w sytuacjach improwizowanych. W pracy warsztatowej podkreśla wagę ciężaru ciała oraz rolę przepływu linii energetycznych. Pracuje nad świadomą izolacją części ciała oraz czerpaniem z naturalnych impulsów. Wykorzystuje połączenie bodźców fizycznych, wizualnych i kinetycznych w oparciu o stany emocjonalne tancerzy.  Jako pedagog i choreograf swoją pracą buduje na fundamentalnych zasadach GYROKINESIS, floorwork, improwizacji i improwizacji kontaktowej, tworząc materiał ruchowy do struktur choreograficznych. Działania te mają na celu umożliwić tancerzom dynamiczne doświadczanie trójwymiarowości ciała w przestrzeni. Uczestnicy zajęć są kierowani tak, aby uruchomić swoją wyobraźnię i intelekt w pracy nad własnym ciałem, pełną jego świadomością i świadomością przestrzeni zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Zajęcia warsztatowe mają doprowadzić do całkowitego zaangażowania się w wykonywane działania oraz osiągnięcia maksymalnej radości i satysfakcji z ich efektów.

Zapisy i informacje:

Termin zapisów: 8 maja 2019 roku

Zapisy: mailowo na adres studio@danceoffnia.pl, telefonicznie +85 652 51 64 lub 666 820 319, przez formularz online lub bezpośrednio w recepcji SDK DanceOFFnia (ul. Zwycięstwa 8/1 lok.10, Białystok)

Cena: za 1 warsztat (1,5 h) do 30 kwietnia – 30 zł, po 30 kwietnia – 35 zł

***

Kalejdoskop jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą, cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, znalazły się także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady i spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:30

Białystok: SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10, w godz. 9.30-12.45

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close