Ludzie tańca

Iwona Olszowska

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Iwona Olszowska

Fot. Zofia Bermejo-Darska

Wersja do druku

Udostępnij

Iwona Olszowska – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego (specjalizacja: świadomość ciała, improwizacja kontaktowa oraz improwizacja jako performance); Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering®.

Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz na festiwalach tańca w Polsce

Swoją karierę taneczną rozpoczęła w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast”. Obok niej, pierwsze kroki na swojej twórczej drodze stawiały tam m.in. Marta Pietruszka i Katarzyna Skawińska. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST (1989). Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych organizowano tam warsztaty z podstaw techniki Limona oraz analizy ruchu Rudolfa Labana. Od 1989 roku kierownik artystyczny EST-u, realizującego obecnie projekty improwizacji strukturalnej, lecture-performance i site-specific.Tworzy cykl Obszar tańca w Teatrze BARAKAH.

Doświadczenie pracy z EST mają m.in. Janusz Skubaczkowski, Katarzyna Skawińska. Z zajęć Olszowskiej wyszły m.in. takie artystki, jak Dominika Knapik czy Magdalena Przybysz. Za granicą działają Ewa Szubstarska, Aneta Szydłak, Paweł Konior.

Jednak szersze oddziaływanie Iwony Olszowskiej ma zasięg ogólnopolski – przez szereg lat uczyła i uczy nie tylko w Krakowie, ale w Trójmieście, na festiwalach w Poznaniu, Bytomiu, Lublinie i Kaliszu oraz w Rzeszowie, Wrocławiu czy czy Kielcach  – gdzie spotykała się z kolejnymi grupami ludzi wkraczających w mniej lub bardziej profesjonalny w świat tańca.

Tworzy spektakle autorskie, solowe, choreografie dla zespołu EST, a także dla Polskiego Teatru Tańca. Realizowała także ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych (min. dla Teatru Rozmaitości w Warszawie, Narodowego Teatru Starego i Teatru im. Julisza Słowackiego w Krakowie). Prowadziła coachingi zakończone pokazami, m.in. Pan European Art. Laboratory w Willi  Decjusza, kilkakrotnie  Falling After Paxton w Toruniu, łodzi, Bialymstoku, Wrocławiu.

Brała udział w  projektach z Pracownią Fizyczną (Zdarzenia oraz wystawa w MS2  w Lodzi Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy,. O improwizacji tańca),  Renatą Piotrowską (Unknown), Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowski (B&B),  Marcinem Janusem, Magdą Przybysz (Serce zRozum), oraz w projektach międzynarodowych:  Liz Lerman Dance Exchange, Bliskość  Risy Jaroslow, Aurora Maidy Withers, Ocean Miasta  Pierre’a Deloche’a, Just say it  Michaela Schumachera, Samples project (projekt polsko-rumuńśki z EST.

Jako tancerka tańczy solowo, oraz z EST ostatnio również w przestrzeniach alternatywnych, improwizacje strukturalne, m.in. lecture performances: Serce zRozum, Bones Mind Moving – Moving Bones Mind, Falling after Paxton z EST/Hurtownią Ruchu, oraz site-specific z EST/Płaczące krzesła – Plac Bohaterów Getta, Tramwaj zwany podążaniem, Autoshow, Dziwne Nie_pokoje  oraz Jackiem Owczarkiem  projekt And we will dance together.

Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii,  Szwecji, Finlandii, Niemczech,  Austrii, Włoszech, Portugali, Izraelu, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii Otrzymała nagrody za choreografie oraz  za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego i programu ArtsLink w Nowym Jorku. Członkini Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2014.

Pedagog kursów instruktorskich, studiów zaocznych na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz warsztatów tańca i festiwali kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (m.in. Ukraina, Anglia, Rosja, Mołdawia, Niemcy, Włochy, Portugalia). Przez 8 lat uczyła studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Obecnie uczy także w Hurtowni Ruchu oraz w „Kontakcie. Przestrzeni ruchu i tańca” w Krakowie.

Fot. Zofia Bermejo-Darska
Fot. Alex Rault.
Fot. Janicki.
Fot. Janicki.
Fot. Milewski.
Kilka piosenek o miłości. Fot. Michał Okla.
Kilka piosenek o miłości. Fot. Janusz Matuszewski.
Spacer. Fot. Bartek Cieniawa. www.fotobart.com
Spacer. Fot. Radek Rakowski.
Fot. Jarek Baranik.
Iwona Olszowska, fot. Jarek Baranik
Iwona Olszowska, fot. Jarek Cieślikowski
Fot. Magda Konik.
Iwona Olszowska, fot. Piotr Malaga

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close