Białystok/ 20. Festiwal Kalejdoskop: Dzień II

Zdjęcie: Białystok/ 20. Festiwal Kalejdoskop: Dzień II

Plakat Festiwalu Kalejdoskop 2023. Materiały promocyjne organizatora.

Podlaskie Stowarzyszenie Tańca zaprasza na drugi dzień 20. edycji Festiwalu Tańca Współczesnego Kalejdoskop. Festiwal odbędzie się w dniach 1–4 czerwca w Białymstoku, a na tegoroczny program złożą się spektakle, warsztaty, spotkania i wiele innych atrakcji.
2 czerwca o godz. 18.00 w SDK DanceOFFnia odbędzie się interaktywny spektakl performatywny Iwony Olszowskiej zatytułowany Ucieleśniony mózg. O godz. 20.30 na scenie Białostockiego Teatru Lalek Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Wszystko co widać. OHIO. Częścią tego wieczoru będzie jam taneczno-muzyczny oraz spotkanie z artystami wieczoru.
Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym tego festiwalu.

Wersja do druku

Udostępnij

Program II dnia Festiwalu Kalejdoskop:

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 18.00 interaktywnym wykładem performatywnym Iwony Olszowskiej zatytułowanym Ucieleśniony mózg.

Wydarzenie odbędzie się w SDK DanceOFFnia.

Interaktywny wykład performatywny będzie obejmował zagadnienia anatomii mózgu, funkcje jego poszczególnych części oraz potencjalne możliwości obrazowania ruchu, zarówno ciała, jak i myśli. Widzowie zostaną zaproszeni do zintensyfikowanego, cielesnego odbioru omawianych zagadnień, wspólnie z performerką staną się częścią ucieleśniania określonych możliwości funkcjonowania mózgu. Wykład obejmował będzie zagadnienia mózgu: móżdżek, prawa i lewa półkula, ciało limbiczne, ich funkcje i potencjalny obraz ruchu ciała i myśli. Wykład wzbogacony będzie imigami (obrazami mentalnymi) oraz gadżetami. Widz będzie wprowadzony do cielesnego odbioru. Będzie to wykład, w którym zarówno performer, jak i widz, będą częścią ucieleśniania określonych sfer działania mózgu. Widz będzie mógł rozpoznać poprzez doświadczenie, jak to jest, gdy przestraja się mózg na inne jego funkcje i jakie informacje zwrotne się pojawiają. Na koniec możliwy będzie mikro jam do muzyki wspierającej określone sfery mózgowe.

Koncept, choreografia, wykonanie, tekst: Iwona Olszowska
Muzyka: Marcin Janus

UWAGA: Podczas spektaklu występuje kontakt z publicznością.

Iwona Olszowska to tancerka, choreografka, improwizatorka, wykładowca AM w Łodzi na specjalności Somatyka i choreografia, Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering. Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz fakultatywnie na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, warsztatach STT. Uczy tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance. Współpracuje z Hurtownią Ruchu, współtworząc Kurs choreografii scenicznej, i Akademią Cyrkulacje. Prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą. Była kierownikiem artystycznym EST. Tworzyła Obszar Tańca w teatrze Barakah. Uczyła w PWST w Krakowie i WDD. Prowadziła lekcje somatyczne dla Polskiego Teatru Tańca oraz Carte Blanche Company. Tworzyła spektakle i choreografie dla zespołu EST, PTT, teatrów dramatycznych. Współpracowała z Gdańskim Teatrem Tańca, Maida Withers, Risa Jaroslow, Dance Across Borders. Występowała w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Izraelu, Mołdawii, Gruzji, Portugalii, Ukrainie, Austrii, Niemczech, Szwecji. Tańczy solowo (również w przestrzeniach alternatywnych Site-specific). Improwizuje strukturalnie oraz prowadzi wykłady performatywne. Współtworzy spektakle z Pawłem Koniorem i muzykiem Marcinem Janusem. Realizowała również projekty kooperatywne m.in. z tancerzami: Anną Haracz, Natalią Iwaniec, Magdaleną Przybysz, Renatą Piotrowską Auffret, Jackiem Owczarkiem, Ewą Szubstarską, Piotrem Skalskim, Martą Pietruszką, Ferenc Feher, oraz ostatnio Trans Form Beeing dla Ciało/Umysł.

Więcejhttps://www.facebook.com/events/205262878996691?ref=newsfeed

Bilety:
Sprzedaż stacjonarna (płatność tylko gotówką):
Bilety dostępne w sprzedaży stacjonarnej w SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10
ulgowy: 25 zł
normalny: 35 zł
Bilety ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów za okazaniem ważnej legitymacji bezpośrednio przed wejściem na widownię.

Na zdjęciu: Iwona Olszowska, „Ucieleśniony mózg”, Zdjęcie z programu prezentacji „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Fot. Grzesiek Mart

Na zdjęciu: Sopocki Teatr Tańca, „Wszystko co widać. OHIO”. Fot. Andrzej Rola.

O godz. 19.00 odbędzie się jam taneczno-muzyczny w SDK DanceOFFnia.

W dalszej części wieczoru, o godz. 20.30 na scenie Białostockiego Teatru Lalek wystąpi Sopocki Teatr Tańca ze spektaklem Wszystko co widać. OHIO.

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stał się tekst IMPROMPTU. OHIO Samuela Becketta, ale całość utkana jest z wątków i obrazów inspirowanych innymi dziełami tego twórcy. Widzowie będą mieli możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka, ale twórcy przedstawienia pragną, by nawet Ci, którzy nie są zapalonymi „beckettologami” mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci.

Realizatorzy:

Koncept, scenariusz, reżyseria, choreografia, kostiumy, scenografia, wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Gościnnie głosu May użyczyła: Sylwia Góra
Wizualizacje: Łukasz Boros
Światła: Rico / Mateusz Gierc

Po spektaklu, o godz. 21.30 w kawiarni teatralnej Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się spotkanie Rozmowy po tańcu.

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów Joannę M. Czajkowską i Jacka Krawczyka. Teatr ma w swoim dorobku ponad sześćdziesiąt spektakli m.in. Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.

Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2018 roku Medale Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Więcejhttps://www.facebook.com/events/775939134314614/?ref=newsfeed

Wstęp na spektakl jest płatny.

Bilety:

W sprzedaży stacjonarnej w miejscach grania spektakli (bezpośrednio przed spektaklem):
ulgowy: 25 zł
normalny: 35 zł
Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1

Istnieje również możliwość zakupu biletów wcześniej – wyłącznie w SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10 (dotyczy również spektaklów granych w Białostockim Teatrze Lalek).


Kalejdoskop jest największym festiwalem tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce i jedynym tego typu w Białymstoku. Wydarzenie od lat niezmiennie kształtuje świadomość tancerzy i gusta publiczności. W ramach tegorocznej edycji, na deskach białostockich scen pojawią się najciekawsze spektakle i prezentacje polskiej i zagranicznej sztuki tańca współczesnego. Spotkają się tu przedstawiciele różnych pokoleń, trendów, form i koncepcji tańca, szerokiego spektrum gatunków i technik. Jubileuszowa 20. edycja Kalejdoskopu będzie okazją do podsumowania i świętowania dwóch dekad tworzenia festiwalu, jak i wydarzeniem prezentującym najciekawsze dzieła artystów, tancerzy i choreografów. Wstęp na większość wydarzeń jest darmowy.

Linki do wydarzenia:

http://www.festiwal-kalejdoskop.pl/

https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

https://www.instagram.com/festiwal_kalejdoskop/

Kalejdoskop 2023 dofinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Grafika Festiwalu Kalejdoskop 2023. Materiały promocyjne organizatora.

Program Festiwalu Kalejdoskop 2023

Czwartek, 1 czerwca

20.00 Otwarcie Festiwalu/ Wernisaż prac pleneru plastycznego Ruch

Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

20.30 Unbody / Hertz Haus – spektakl
Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1

21.40 Rozmowy po tańcu
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

Piątek, 2 czerwca

18.00 Iwona Olszowska, Marcin Janus, Ucieleśniony mózg – interaktywny wykład performatywny

SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

19.00 Jam taneczno-muzyczny

SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

20.30 Sopocki Teatr Tańca, Wszystko co widać. Ohio – spektakl
Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1

21.30 Rozmowy po tańcu
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

Sobota, 3 czerwca

Wydarzenie towarzyszące:

10.00–11.30 Warsztat taneczny z Iwoną Olszowską
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

11.40–13.10 Warsztat taneczny z Witoldem Jurewiczem
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

12.00 Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Białymstoku, Niebieska Zasłona  spektakl dla dzieci od 7 roku życia
Centrum Aktywności Społecznej ul. Św. Rocha 3

13.30 Anna Kraśnicka, Spacer Historyczny Kulturalny Białystok. Nasz koloryt, czyli czego nie znajdziesz w innych częściach Polski  wycieczka z przewodnikiem,
Start przy Centrum Aktywności Społecznej ul. Św. Rocha 3

18.00 Transport na spektakl
Odjazd z parkingu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, Plac Jana Pawła II (przy wejściu bocznym do Parku Branickich)

18.30 Krótkie Formy Choreograficzne – etiudy, spektakle, prapremiera
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

  • Eliza Kindziuk, Nic dwa razy
  • Izabela Zawadzka, Ni to Baba, ni to chłop
  • Izabela Zawadzka i Karolina Garbacik, Inner
  • Izabela Zawadzka, Ostatni
  • Eliza Kindziuk, A Song of Europa
  • Weronika Ambrozik, How… it all ends
  • Zofia Żwirblińska, Less me softly my dear octopus
  • Maria Lenczewska, The Way
  • Marta Pieczul, Letter From Virginia
  • Alexiej Torgunakov i Joanna Brodniak, In Re-Space of D-Organization – prapremiera

20.00 Teatr Tańca Nieznany, Holy Melancholy – spektakl
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

21.00 Rozmowy po tańcu
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

 

Niedziela 4 czerwca

Wydarzenie towarzyszące:

10.00–11.30 Warsztat taneczny z Katarzyną Leszek
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

11.40–13.10 Warsztat taneczny z Alexey’em Torgunakovem
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

9.30 Niedzielne śniadanie w stylu podlaskim
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

16.30 Materia, Organizm spektakl plenerowy
Skwer pomiędzy BTL a wzgórzem św. Magdaleny

17.30 Transport na spektakl
Odjazd z parkingu przy BTL

18.00  Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Bestie – spektakl
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

19.30 Rozmowy po tańcu
BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1

Wstęp płatny na spektakle:

Iwona Olszowska, Ucieleśniony mózg (SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10)

Hertz Haus, Unbody (Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1)

Sopocki Teatr Tańca, Wszystko co widać. Ohio (Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1)

Pozostałe spektakle i wydarzenia: wstęp wolny.

Bilety dostępne w sprzedaży online BTL: btl.bialystok.pl/repertuar

W sprzedaży stacjonarnej w miejscach grania spektakli:
Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

Ceny biletów na spektakle:
bilet ulgowy: 25 zł
bilet normalny: 35 zł

*Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom za okazaniem ważnej legitymacji przed prezentacją spektaklu

Warsztaty / wydarzenie towarzyszące
SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

Cennik:
Karnet za cztery zajęcia po 1,5 h – 160 zł
1 lekcja 1,5 h – 60 zł
2 lekcje 1,5 h –  55zł
3 lekcje 1,5 h – 50 zł
4 lekcje 1,5 h – 45 zł

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Białystok: SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10 (spektakl Iwony Olszowskiej)

godz. 19:00

Białystok: SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10 (jam taneczno-muzyczny)

godz. 20:30

Białystok: Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1 (spektakl Sopockiego Teatru Tańca)

godz. 21:30

BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. K. Kalinowskiego 1 (rozmowy po tańcu)

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close