Sopocki Teatr Tańca

Zdjęcie: Sopocki Teatr Tańca

Sopocki Teatr Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Sopocki Teatr Tańca (do marca 2020 pod nazwą Teatr Okazjonalny) to jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich teatrów tańca. Został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów, Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka. Teatr ma w swoim dorobku ponad sześćdziesiąt spektakli, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, Portugalii, Niemczech, na Litwie i Białorusi Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.

Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk są członkami The International Federation of Actors (FIA) oraz The European Network of Independent Theatre Makers (EON). W styczniu 2006 roku twórcy otrzymali nominację do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”. W tym samym roku Jacek Krawczyk został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za choreografię i reżyserię spektakli Kwadrat. Wersja 6 oraz solowego Helikopter Tanz Streichquartett. Oboje założyciele teatru zostali także wyróżnieni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakami honorowymi „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Fundatorzy STT byli pomysłodawcami i współorganizatorami Wieczorów teatru tańca, zrealizowanych wraz ze Stowarzyszeniem Sopot – Miasto Artystów, oraz Festiwalu Teatru Tańca OPOZYCJA. Propagują sztukę tańca również poprzez wykłady z historii i teorii choreografii (m.in. na Uniwersytecie Gdańskim i w Klubie „Żak”) oraz warsztaty z techniki tańca współczesnego, kompozycji i improwizacji tańca.

Z Sopockim Teatrem Tańca współpracowało wielu artystów różnych dziedzin, między innymi tancerze i choreografowie,  Monika Grzelak i Przemysław Wereszczyński, Iwona Gilarska, Maria Miotk, a także Mateusz Skutnik (webmaster i autor obrazów do spektaklu Viva la Vida, artysta komiksu), Karolina Rec, Rafał Dętkoś, Grzegorz Welizarowicz, Adam Kiełsznia (muzyka), Dominik Rudasz aka Black Ibrahim (scenografia, projekt plakatów, wizualizacje), Bartosz Cybowski, Adam Akerman i Artur Aponowicz (reżyseria świateł), Piotr Czajkowski (serwis techniczny) oraz Radosław Orłowski, Magdalena Brzezińska, Piotr Wołoszyk, Iwona i Jarosław Cieślikowscy, Grzegorz Stefański, Zbyszek Szreder, Adam Bogdan (fotografia).

Od 2004 roku siedzibą zespołu jest Teatr Atelier w Sopocie przy alei Franciszka Mamuszki 2. Od 2009 roku działalność STT wspiera założone przez tworców stowarzyszenie pod nazwą DANCE [SIC!] ASSOCIATION, które zajmuje się produkcją i prezentacją spektakli oraz edukacją. Od 2020 Sopocki Teatr Tańca i Miasto Sopot należą do zarządu Polskiej Sieci Tańca.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

Teksty

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close