Ludzie tańca

Zdjęcie: Joanna Czajkowska

Wersja do druku

Udostępnij

Joanna Czajkowska – tancerka, choreograf, pedagog tańca. Absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK w Gdańsku, zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA – The International Federation of Actors oraz EON – The European Network of Independent Theatre Makers. W 2005, 2009 i 2010 otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wcześniej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca Wojciecha Mochnieja i Melissy Monteros. Jako choreograf i niezależny twórca zadebiutowała w roku 1997, a rok później zainicjowała artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co dało początek Sopockiemu Teatrowi Tańca (do marca 2010 działającemu pod nazwą Teatr Okazjonalny). Wspólnie zrealizowali kilkadziesiąt choreografii. Pod szyldem zespołu artystka realizuje również autorskie spektakle solowem, m.in. TAK (2007), Rosso realtivo (2008) i Powiększenie/Zoom out (2009). Rok 2012 jest rokiem szczególnym dla założycieli Sopckiego Teatru Tańca: Joanna Czajkowska (młodsza część tandemu Sopckiego Teatru Tańca) obchodzi 15-lecie pracy choreograficzneja Jacek Krawczyk – 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 1 maja w Sopocie odbył się benefis zespołu, podczas którego oprócz założycieli grupy wystąpili związani i zaprzyjaźnieni z nią tancerzez i twórcy.

Jest twórcą lub współtwórcą choreografii do około trzydziestu spektakli Teatru Okazjonalnego, a także do wielu innyvh przedstawień i projektów, między innymi Fabryka Papieru (Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Tczew – Europa, 2005), Solidarność ‘80, Goldwasser od Gdańszczan itp. W 2008 roku zrealizowała spektakl The Moment dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Jako pedagog pracowała dla Studium Animatorów Kultury i,Integracyjnego Klubu Alternatywnego WINDA w Gdańsku, Teatru FETA i Sopockiej Sceny Off de Bicz. W 2006 roku była nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”. We wrześniu 2006 r. na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone).

Tańcem również od strony teoretycznej: w semestrze 2007/2008 prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w gdańskim Klubie „Żak”, w 2008 roku wzięła udział w konferencji naukowej „Język Tańca” zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański, w 2009 roku w „Baltic Movement Conference”, towarzyszącej Gdańskiemu Festiwalowi Tańca. Z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009 Joanna Czajkowska przygotowała dla MKiDN tekst Taniec współczesny w Trójmieście – raport. Od 2010 roku wraz z Anną Haracz jest gościem-ekspertem w cyklu audycji realizowanych na żywo w Radiu Gdańsk pod tytułem Lekcje Tańca. W kwietniu 2010 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużona dla kultury polskiej”. W listopadzie 2010 poprowadzi cykl wykładów Teatr tańca. Historia i twórcy zorganizowany przez Teatr w Oknie i Wydział Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego.

Zoom out. Powiększenie. Fot. Szymon Rogiński.
Zoom out. Powiększenie. Fot. Szymon Rogiński.
Transkrypcje. Fot. Jacek Sobociński.
Rosso Relativo. Fot. Jerzy Nowak.
Rosso Relativo. Fot. Jerzy Nowak.
Viva la Vida. Fot. Radosław Orłowski.
Fot. Andrzej Sip.
Fot. Adrzej Sip.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close