Warszawa: Scena Tańca Studio 2016 – odsłona II: „Station de corps”

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio 2016 – odsłona II: „Station de corps”

Fot. Dariusz Śmigielski

Wersja do druku

Udostępnij

Druga odsłona II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Druga odsłona odbywać się  będzie pod hasłem „Station de corps”, nawiązującym do tytułu jednego ze spektakli. Kuratorką Sceny Tańca Studio 2016 w odsłonach zimowych i wiosennych jest Jadwiga Majewska.

W programie odsłony marcowej dominować będą spektakle zrealizowane przez zespoły taneczne, jak Kielecki Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Sopocki Teatr Tańca, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Lubelski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca. Zaprezentowane przez nie spektakle operują zarówno fizycznością tancerzy i grupy, jak również plastycznością – ciała i obrazu, łącząc z tańcem inne dziedziny – sztuki wizualne czy muzykę. Podobna otwartość na inne media wyróżnia przedstawienie Tomasza Bazana Station de corps – tym razem w wersji solowej (spektakl w wersji z udziałem Patrycji Płanik został doceniony poprzez prezentację w ramach Polskiej Platformy Tańca 2012). Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon, i tym razem w programie znalazła się prezentacja adresowana do najmłodszych – są to czytANKI perFORMAtywne Anny Piotrowskiej zrealizowane przez Teatr ROZBARK.  Warsztaty z techniki tańca współczesnego poprowadzi Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca. Nowością będą codzienne prezentacje filmów tańca z międzynarodowego konkursu Dances with Camera oraz rozmowa z koordynatorką projektu Reginą Lissowską-Postaremczak.

Publikujemy zapowiedź kuratorską:

„Marcowa edycja Sceny Tańca Studio przypada na wyjątkowy czas. Cykle natury (wiosna) i cykl duchowej odnowy (Wielkanoc) splatają się w tym roku wyjątkowo ściśle. W tym okresie zbliżamy się do rozumienia rudymentarnych prawd – choćby takiej, że ciało ludzkie jest naczyniem ludzkiej duchowości, a taniec może być tej duchowości formą.

W Wielkim Tygodniu chcemy Państwu zaprezentować spektakle wokół wielkiego tematu ofiary. Otwierająca nasze spotkanie Pasja Kieleckiego Teatru Tańca odnosi się wprost do ofiary Chrystusa. Ten jeden z fundamentalnych tematów i centralny motyw europejskiej sztuki zestawiamy z twórczością Samuela Becketta we Wszystko co widać. OHIO. Sopockiego Teatru Tańca filozoficzno-plastycznym moralitecie.

Pytania o zasady gry oraz interwencje siły wyższej postawi Warszawskiego Teatru Tańca  w interdyscyplinarnym zdarzeniu scenicznym Kolarz. Natomiast Tomasz Bazan w Station de corps, wersji solowej, poszukiwać będzie tożsamości we własnym, wszystkim nam danym ciele.

Los i ofiarę narodu żydowskiego wspomną dwa spektakle: Nesting Krakowskiego Teatru Tańca, oraz Hello Kitty, plastycznie piękne, czyste i poetyckie, przedstawienie Lubelskiego Teatru Tańca, oparte na wspomnieniach Anny Frank. Spektakl Teatru Rozbark Zagubieni w skórze to fizjologiczno-filozoficzna opowieść o głębokim doświadczaniu i poznawaniu siebie zagubionego, zamkniętego w sobie cielesnym.

Jak zwykle zapraszamy na warsztaty tańca, które poprowadzi Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca. Ciało otwarte – technika tańca współczesnego zorientowana na zmianę, ukaże ciało jako nośnik znaczeń oraz wrażliwy „instrument”.

czytANKI perFORMAtywne Anny Piotrowskiej staną się okazją do posłuchania najwartościowszych tekstów z dziecięcej literatury i czynnego zaangażowania się w lekturę, która ucieleśnia się w przestrzeni spotkania lektora-animatora z nieokiełznaną wyobraźnią naszych pociech.

Nowością będą codzienne prezentacje filmów tańca z międzynarodowego konkursu Dances with Camera oraz rozmowa z koordynatorką projektu Reginą Lissowską-Postaremczak. Nasze marcowe spotkanie będzie częściowo poszukiwaniem duchowo-cielesnej jedni”.

Jadwiga Majewska

Cały tekst kuratorski dostępny jest tutaj

PROGRAM

22 marca (wtorek)

godz. 17.00 Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’ Po seansie rozmowa z Reginą Lisowską koordynatorką DWC

godz. 19.00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, Pasja,  60’

godz. 20.10, Malarnia

Warszawski Teatr Tańca, Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią, 50’

23 marca (środa)

godz. 17.00, Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’

godz. 17.00, Foyer

Teatr Tańca ROZBARK, czytANKI perFORMAtywne – reż. i chor. Anna Piotrowska, 60’

 

godz. 18.00, Duża Scena

Sopocki Teatr Tańca, Wszystko, co widać. OHIO, 50’

 

godz. 19.00, Malarnia

Tomasz Bazan, Station de corps, 45’

 

24 marca (czwartek)

godz. 16.00-18.00, Warsaw Dance Department

Warsztaty Ciało otwarte. Prowadzenie: Joanna Czajkowska

godz. 17.00, Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’

godz. 19.00, Malarnia

Lubelski Teatr Tańca, Hello Kitty, 60’

godz. 20.00, Foyer

Krakowski Teatr Tańca, Nesting, 50’

Godz. 21.00, Duża Scena

Teatr ROZBARK, Zagubieni w skórze – chor. Anna Piotrowska, ’75

 

 

***

Bilety:

przedsprzedaż do 13 marca:
15 zł – jeden spektakl
25 zł – karnet całodniowy (2 spektakle)
35 zł – karnet całodniowy (więcej niż 2 spektakle)

5 zł – pokazy filmowe / jeden dzień

ceny regularne od 14 marca:
20 zł – jeden bilet
35 zł – karnet całodniowy (2 spektakle)
45 zł – karnet całodniowy (więcej niż 2 spektakle)

wejściówki: 15 zł – przed spektaklami, liczba miejsc ograniczona

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

kuratorka: Jadwiga Majewska

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Logo Teatr Studio (miniaturka)   Logo IMIT (miniaturka)

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Pl. Defilad 1/ Sala Warsaw Dance Department w PKiN, Pl. Defilad 1.

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close