Ludzie tańca

Tomasz Bazan

  • choreograf
  • tancerz
Zdjęcie: Tomasz Bazan

Fot. Patrycja Płatnik.

Wersja do druku

Udostępnij

Tomasz Bazan − tancerz, reżyser i choreograf. Pracownik artystyczny Centrum Kultury w Lublinie – dyrektor założonego przez siebie Teatru Maat Projekt (2004), twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu tańca i ruchu Maat Festival w Lublinie (od 2009). Rok 2013 przyniósł zmiany w formule programu kuratorskiego ‘maat festival’: przekształcił się on w międzynarodowy program rezydencyjny, w ramach którego spotykać się z zaproszonymi artystami widzowie mogą przez cały rok – jego program realizowany jest w postaci rezydencji artystycznych rozciągniętych na przestrzeni całego roku z finałem w grudniu 2014.

Członek Kunst Gillian Gallery Berlin.

Ukończył wydział kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej o specjalizacji krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych.  Tańca i szeroko rozumianych form pracy z ciałem uczył się u wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki.

Od roku 2004 prowadzi niezależny Teatr Maat Projekt, realizujący autorski program treningu fizycznego i poszukiwań kulturowych. Głównym celem działalności artystycznej prowadzonej przez Teatr jest próba odnalezienia języka ciała tworzącego syntezę ze środkami zaczerpniętymi z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych. Teatr Maat poszukuje energii wprawiających w ruch tkankę ciała, destylując je w taki sposób, że technika staje się ważnym, lecz nie pierwszoplanowym narzędziem. Wraz ze zmienną konstelacją współpracowników zespołu powstają spektakle Teatru Maat, czerpiące ze wspólnego doświadczenia obecności i bliskości. Za główny środek wyrazu zespół obrał eksperymenty z szeroko pojętymi formami prowadzenia ciała korzystając z wielości współczesnych technik tanecznych − kładąc szczególny nacisk na taniec intuitywny i poszukiwania europejskiego kontekstu tańca butō. Z zespołem zrealizował m.in. takie prace, jak  Wake up in the evening (udział w Polskiej Platformie Tańca 2010), Indukcje (z udziałem Jacka Poniedziałka). W 2012 w ramach połączonej z festiwalem Konfrontacje Teatralne edycji Maat Festivalu roku odbyła się premiera spektaklu ORLANDO, na podstawie tekstów Virginii Woolf i dramaturga przedstawienia, Szczepana Orłowskiego. W przedstawieniu ponownie wystąpił Jacek Poniedziałek.

Poza działaniami z Maat Projekt artysta współpracuje z wybitnymi teatrami, tancerzami, choreografami oraz reżyserami w Polsce oraz poza granicami kraju, tworząc spektakle, performansy i ruch sceniczny do przedstawień w teatrach dramatycznych. Współpracował m.in. z artystami  Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego (Renate Jett, Jacek Poniedziałek), Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Kunst Gillian Gallery w Berlinie, Dance Art Now w Londynie, Compagne le Sablier Francja, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Art Stations Foundation w Starym Browarze (Poznań), Teatrem Provisorium w Lublinie (Bracia Karamazow w reż. Janusza Opryńskiego, 2011), Teatrem Dramatycznym w Warszawie (Madame Bovary w reż. Radosława Rychcika, 2010), Teatr Powszechny Warszawa (Kamień i popioły w reż. Artura Urbańskiego, 2010) i inne.

Ponadto twórca zrealizował szereg projektów oscylujących wokół spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych, performansów pokazywanych w wielu prestiżowych miejscach niemal w całej Polsce i za granicą (Niemcy, Norwegia, Ukraina, Francja, Słowacja) tworząc z czasem swój rozpoznawalny styl.

W roku 2008 został rezydentem programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt w Poznaniu, w ramach którego zreazliował solo Lang (Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec), a w 2011 otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatnia premiera artysty to zespołowy Station de Corps – minimalistyczny traktat o ciele i spotkaniu z drugim – do któregoi artysta zaprosił Patrycję Płanik i Pawła Korbusa. Przedstawienie pokazywane było m.in. podczas Polskiej Platformy Tańca 2012 w Poznaniu, a także w ramach wielu festiwali taneczno-teatralnych w Polsce (m.in. Altarnatywne Spotkania Teatralne KLAMRA w  Toruniu, Festiwal Tańca Współczesnego KROKI w Krakowie).

Tomasz Bazan w Station de Corps. Fot. Marta Ankiersztejn.
Tomasz Bazan w Station de Corps. Fot. Marta Ankiersztejn.
Tomasz Bazan w Station de Corps. Fot. Marta Ankiersztejn.
Station de Corps, od lewej: Paweł Korbus, Tomasz Bazan. Fot. Marta Ankiersztejn.
Lang. Fot. Jakub Wittchen.
Lang. Fot. Jakub Wittchen.
Teatr Maat Projekt, Wake up in the evening. Fot. Jakub Wittchen.
Fot. Patrycja Płatnik.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close