Lublin/Maat Festival 2015/Kantor Now: Karol Tymiński – lekcja tańca

Zdjęcie: Lublin/Maat Festival 2015/Kantor Now: Karol Tymiński – lekcja tańca

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

MAAT FESTIVAL to międzynarodowy festiwal tańca i ruchu, skupiony na awangardowych poszukiwaniach w sztuce ciała. W 2015 roku organizatorzy zapraszają na VII edycję Maat Festival „Kantor Now”, która poświęcona będzie badaniom fenomenu twórczości Tadeusza Kantora. Do udziału w projekcie zaproszono artystów, dla których szczególnie ważny jest dorobek teatru Cricot 2 oraz postać Tadeusza Kantora jako wciąż aktywnego inspiratora.

Drugim rezydentem VII edycji Maat Festival „Kantor Now” jest Karol Tymiński (3-17 czerwca 2015). W ramach Festiwalu organizatorzy zapraszają do udziału w lekcjach tańca, które prowadzą rezydenci festiwalu. Każda otwarta lekcja tańca oparta jest na własnej metodzie pracy z ciałem.W ramach rezydencji artysta poprowadzi lekcję tańca.

OPIS LEKCJI:

Zajęcia z Karolem Tymińskim będą skupiały się przede wszystkim na obserwacji ciała jako źródła ruchu, który może zostać wykorzystane w pracy choreograficznej. Ciało rozumiane tutaj jako skupisko różnych elementów, czy mechanizmów posłuży jako pole do fizycznych eksperymentów, mających na celu odkrycie fizycznych możliwości, czy ograniczeń. Tancerze poddający badaniom swoją fizyczną strukturę zostaną zapoznani z metodami pracy graniczącymi z medytacją.

Karol Tymiński jest warszawskim choreografem/performerem, współzaóżycielem Centrum w Ruchu, absolwentem Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Tymiński w swoich pracach przedstawia ideę performera jako naczynia, które może być wypełnione każdą ideą lub historią. Jego postacie często oscylują pomiędzy różnymi rolami, kobiecością, męskością czy nawet poza płciową definicją.

Rozwijając swój język choreograficzny, Tymiński odchodzi od formalnych założeń. Skłania się on ku eksploracji mechanizmów ruchu, których finalna forma jest wypadkową tych eksploracji. Poszukiwania te prowadzą ku dogłębnej obserwacji ciała jako źródła ruchu i głównego medium. W swoich pracach Tymiński pozwala na zgłębienie fizycznych aspektów performera niemalże na poziomie tkankowym. Ciało, jego struktura, ograniczenia, następujące w nim procesy stają się polem do eksperymentu czyniąc je niemalże głównym tematem spektaklu. Artysta jednak poprzez te obserwacje mówi o ludzkiej kondycji starając się sięgnąć emocji performera, penetrując jego fizyczność. Działania te mają często wymiar rytualny jak to się dzieje w spektaklu Beep, który prezentowany w 2014 podczas Festiwalu ImPulsTanz został uznany przez Helmuta Ploebsta na  łamach „Der Standard”

za jeden z najbardziej radykalnych i ekscytujących spektakli ostatnich lat.

 

Autorskie spektakle artysty:

Liminal (2015) Pussy (2014), Beep (2013), Doll House (2011), Orlando (2008), Crete for C (2006).

Nadchodzące premiery:

This is a musical (produkcja: Fundacja Ciało/Umysł 2015), Play Ground (produkcja: Maat Festival – 2015)

W trakcie swej kariery Tymiński występował w Nowym Jorku, San Diego, Wielkiej Brytanii, Polsce, Litwie, Czechach, Holandii, Islandii, Niemczech, Belgii, Francji, Włoszech, Austrii i Hiszpanii.

Artystyczne działania Karola zostały docenione poprzez wsparcie ze strony Komisji Europejskiej, Open Latitude, Stary Browar Nowy Taniec, Fundację Ciało/Umysł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ImPulsTanz, Advancing Performing Arts Project (APAP), Tanzfabrik Berlin, Instytut Muzyki i Tańca, Movement Research, Mica Moca, Instytut Adama Mickiewicza, Fundację Burdąg i Prezydenta Miasta Radom.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu są bezpłatne.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie udziału w lekcji tańca na adres mailowy: zapisy.maat@gmail.com lub

tel. 81 466 61 25

Szczegółowe informacje: www.teatrmaat.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, sala prób nr 3.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close