Spektakle

Warszawa: Scena Tańca Studio 2017 – odsłona VII: „Róbmy miłość, a nie wojnę!”/cz. 3: Melancholia

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio 2017 – odsłona VII: „Róbmy miłość, a nie wojnę!”/cz. 3: Melancholia

Warszawa: Scena Tańca Studio 2017 - odsłona VII "Melancholia"

Wersja do druku

Udostępnij

Siódma odsłona III edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2017 roku. Odsłona z podtytułem cz. III: Melancholia stanowi część programu Róbmy miłość, a nie wojnę!, którego kuratorami są Anna Królica i Adam Kamiński. Publikujemy tekst kuratorski:

„Giordano Bruno pisał w Furori o amore heroico jako mocy dwuznacznej. Miłość uświęca, ale też miłość niszczy. Amore heroico jest darem, ale może się stać groźną, nieuleczalną chorobą: magiczną chorobą melancholii.”.

(Krzysztof Rutkowski, Amore heroico w: Wokulski w Paryżu, Gdańsk 2010, s. 123)

Podczas listopadowej edycji programu Róbmy miłóść, a nie wojnę! spektakle bezpośrednio podejmujące temat wojny oraz miłości, zestawiamy ze sobą w kontekście niemocy, która może prowadzić do przeżywania melancholii. Dla takiego podejścia mocny akcent stanowi izraelsko-polski spektakl Ha-E The Absence of Yes w choreografii Ido Tadmora. W przedstawieniu temat wojny wyrasta z doświadczenia izraelskiej codzienności i zostaje opowiedziany w zabawnym tonie. Kontrasty obecne w tamtejszej rzeczywistości są nam zupełnie obce, dlatego  czasem wydaje się, że przenoszą widzów do realiów niczym z teatru absurdu.

Dziady_kopia.doc Polskiego Teatru Tańca w choreografii Tomasza Bazana to spektakl o zagładzie wspólnoty i rozpadzie ciała, stosujący narrację przesuniętą w przyszłość, a nie przeszłość, jak można by oczekiwać w odniesieniu do tekstu literackiego.

Jako kontrapunkt do tematyki wojennej pojawi się projekt Love-ism – The Problem of Our Being Together w choreografii Mora Shaniego z Izraela, tematyzujący potrzebę bliskości pomiędzy partnerami, a także akcentujący niemożność pozostania w tym stanie i ucieczkę od niego.

Z innego rodzaju samotnością stykają się postaci ze spektaklu Singulare Tantum Krakowskiego Teatru Tańca – szukając w relacji ciepła, uznania i akceptacji.

Ponadto zaproponujemy widzom dwa działania performatywne – wykład o nagości w tańcu i fotografii oraz panel dyskusyjny połączony z prapremierą książki Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy.

Na koniec listopadowej odsłony będziemy świadkami improwizacji międzynarodowego kolektywu This Takes Time.

Przypominamy, że poprzez projekt Róbmy miłość, a nie wojnę! pragniemy mówić o uczuciach i odwołujemy się do refleksji Rolanda Barthesa, którą otwiera on Fragmenty dyskursu miłosnego: dyskurs miłosny jest dzisiaj nadzwyczaj samotny.

Tytuł naszego programu odwołuje się również do pacyfistycznego hasła związanego z marszem pokojowym w 1965 roku przeciwko wojnie Stanów Zjednoczonych z Wietnamem. Hasło to zostało stworzone przez aktywistów, a następnie przejęte przez hipisów. Antymilitarny charakter jest dla nas  istotnym punktem odniesienia, wyrazem prostego pragnienia, aby zamiast wojować, dostrzegać wokół siebie piękno, a jeśli już walczyć, to z własnymi uprzedzeniami wobec Innego.

Wybieramy miłość jako afirmację samego siebie, Innego i sposób na życie. Interesuje nas ona także jako przejaw wolności w decydowaniu o tym, jak chcemy kochać.”

Anna Królica & Adam Kamiński

PROGRAM

3 listopada (piątek)

godz. 19.00, Modelatornia 

wykład performatywny Ciało – Ewa Wolf z udziałem Pawła Koniora

godz. 20.00, miejsce zostanie podane później

Spotkanie: Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca – prapremiera książki 

4 listopada (sobota)

godz. 18.00, Duża Scena

Polski Teatr Tańca: Dziady kopia.doc

godz. 19.30, Malarnia

Krakowski Teatr Tańca: Singulare Tantum

5 listopada (niedziela) 

godz. 18.00, Duża Scena

Ido Tadmor/Teatr Tańca Zawirowania: Ha-E The Absence of Yes

 

godz. 19.30, Malarnia

Mor Shani: Love-ism | The Problem of Our Being Together

godz. 21.00, Modelatornia

Kolektyw This Takes Time – improwizacja taneczna

Biogramy kuratorów

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

BILETY:
20 zł – spektakle w Teatrze Studio

10 zł – wykład performatywny Ciało i improwizacja Kolektywu This Takes Time 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Studio Teatr Galeria (miniaturka) IMIT (miniaturka)

Dofinansowano ze środków:

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close