Ludzie tańca

Szymon Osiński

  • choreograf
  • tancerz
Zdjęcie: Szymon Osiński

Fot. Agata Kawecka.

Wersja do druku

Udostępnij

Szymon Osiński – tancerz i choreograf. Naukę tańca rozpoczął w Zespole Tańca Współczesnego „Busters” w Łodzi. Wielokrotnie uczestniczył w warsztatach i zawodach tanecznych wielu technik tańca, tj. taniec współczesny, jazz, modern-jazz, modern-jazz underground, funky, hip-hop. Jako tancerz i choreograf współpracował z Agencją Artystyczną „Twister” oraz Teatrem V6 – pierwszym teatrem prywatnym w Łodzi. Od tamtej pory brał udział w licznych wydarzeniach tanecznych na dużą i mniejszą skalę – od wielkich widowisk muzyczno-tanecznych do kameralnych spektakli tańca współczesnego. W swoim tańcu czerpie zarówno z technikach tańca współczesnego, jak i technik jazzowych i innych.

Artysta występował w pierwszym polskim show tanecznym OpenTaniec  (2003)w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także innych jego spektaklach  i pokazach: m.in.Carmen TV (Festiwal Sacrum Profanum 2006 w Krakowie), Vichry (multimedialne widowisko taneczne pokazywane w warszawie, Bratysławie i Pradze, 2006).  Uczestniczył również w przedstawieniach tego twórcy w takich warszawskich teatrach, jak Teatr Syrena (Tango Operita: Szare Kwiaty Romana Kołakowskiego, 2006) i wTeatrze Polonia Krystyny Jandy z udziałem artystki (Dancing Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, 2008). Wziął również udział w pierwszym polskim fabularnym filmie tanecznym Kochaj i tańcz w reżyserii Bruce’a Parramore’a.

Od początku istnienia Teatru Tańca Zawirowania należy do zespołu jako współautor choreografii i tancerz. Brał udział w udział spektaklach: Przytul mnie, Po godzinach…, Chopin Ambiente, Innocent When You Dream, oraz Fuera de campo (chor. Daniel Abreu), Zbliżenia , Out in the Line Up (chor. Nadar Rosano).

Współpracował z  Krakowską Kompanią Tańca w spektaklu Pinakolada  (2008) jako wykonawca i jeden z choreografów, natomiast jako tancerz brał udział w spektaklach warszawskiej  Kompanii Primavera Dariusza Lewandowskiego (min. Ostatnie takie lato, Madryt 03 Poczekalnia). Z Katarzyną Kizior, również stałą współpracowniczką Zawirowań wspólnie stworzył Duet….

 

Jako choreograf stworzył wraz z krakowskim Studiem Sztuki Tańca spektakl Międzyczasie (2007). W słynnym Studio Harmonic w Paryżu – gdzie można uczyć wielu technik tańca współczesnego i nowoczesnego oraz technik pracy z ciałem − pobierał lekcje między innymi u Thierrego Vergera, specjalizującego się  w technice  modern jazz underground. Przyniosło to współpracę w roli asystenta Vergera na terenie Polski, oraz występ spektaklu Veloce, prezentowanym w Polsce, Francji i Monako

.

Osiński regularnie tańczy na deskach Teatru Dramatycznego, Teatru Polonia, Starej ProchOFFni, Teatru Na Woli w Warszawie oraz Teatru Groteska w Krakowie.

Jest również pedagogiem tańca – instruktorem warsztatów w technikach: jazz, modern- jazz, modern-jazz underground. W na terenie Warszawy i całego kraju prowadzi warsztaty dla osób średniozaawansowanych w wymienionych technikach.

Fot. Agata Kawecka.
Szymon Osiński

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close