Warszawa: Teatr Tańca Zawirowania „Wybieg” – chor. Karolina Kroczak

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Tańca Zawirowania „Wybieg” – chor. Karolina Kroczak

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Tańca Zawirowania zaprasza na pokaz spektaklu Wybieg w choreografii Karoliny Kroczak. Spektakl ma strukturę kolażu, zestawiającego klisze zaczerpnięte z rozrywkowych programów tanecznych, archetypowych obrazów relacji damsko-męskich i elementów życia prywatnego wykonawców. Elwira Piorun i Szymon Osiński wraz z choreografką, Karoliną Korczak odważnie zmierzyli się z dwuznacznością, kryjącą się w tytule pracy. Inspiracją do stworzenia spektaklu były pytania o płeć, relacje, które tworzymy i obraz siebie, który powstaje pod ich wpływem. Przedstawienie było hitem X edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania (pokaz work in progress/ CSW). Swoją zagraniczną premierę miało natomiast w Meksyku, w Centrum Sztuki w San Luis Potosi.

Wybieg to miejsce prezentacji modelek, ale również wymówka, sposób, żeby pozbyć się kłopotów przez zafałszowanie rzeczywistości. Staramy się udowodnić naszą przewagę, wymóc na partnerze podziw i szacunek, uzależnić go od siebie. Oczywiście można by polegać na wzajemnym zaufaniu, ale żyjemy pod presją czasu, wyglądu, statusu i przekonań, więc stosujemy wybiegi, które pozwalają nam poczuć się dobrze jak najmniejszym kosztem. Poddajemy się terrorowi oczekiwań partnera, ale tak naprawdę tresujemy sami siebie. Przypominamy trochę zwierzęta, które po pewnym czasie uwięzienia zyskują pozorną wolność na wybiegu. Co oznacza „być kobietą”, „być mężczyzną”? Jakie stereotypy określają płeć i nasze życie w związku?

Obsada: Elwira Piorun, Szymon Osiński
Choreografia: Karolina Kroczak
Reżyseria świateł: Witold Kaczkowski
Muzyka: Greg Haines, Bonnie Tyler, Byetone, Bryan Adams, Black

Czas trwania: 50 min.

Bilety: 20-25 zł

 

Rezerwacje: ttzawirowania@gmail.com lub na ewejsciowki.pl

 

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata, począwszy od naszych europejskich sąsiadów, poprzez Azję, Afrykę skończywszy na Ameryce Północnej i Południowej. Teatr wraz z Fundacją Scena Współczesna jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, odbywającego się w Warszawie corocznie od 2005 roku. Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Izraela, Rosji i innych krajów, dając twórcom możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, wzajemnie się inspirują i nawiązują znajomości, które często owocują powstawaniem wspólnych projektów artystycznych. Festiwal ma także na celu popularyzację współczesnego teatru tańca i prezentację w Polsce najnowszych światowych tendencji. Kilkudniowe warsztaty prowadzone przez instruktorów wielu rodzajów tańca współczesnego, wieczory pełne niezapomnianych wrażeń teatralnych, zażarte dyskusje, całodniowe próby. Świat wirujący od tańca. Teatr prowadzi także działalność edukacyjną – w Akademii Tańca Zawirowania odbywają się stałe zajęcia i warsztaty, których częstym efektem są spektakle wieńczące pracę młodych tancerzy. Zespół Teatru Tańca Zawirowania składa się z tancerzy o wykształceniu baletowym i takich, którzy zdobywali szlify na warsztatach tańca współczesnego. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny i rozszerza możliwości kreacyjne uprawianego przez nich teatru. Teatr tworzy autorskie spektakle, których zadaniem jest opowiadanie o emocjach przy pomocy ruchu. Ambicją twórców jest, aby przy zastosowaniu współczesnych technik tańca powstawały spektakle narracyjne, fabuły opowiadane poprzez taniec.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Ośrodek Tańca, Teatru i Edukacji Zawirowania, ul. Belwederska 20/22 (budynek Uniwersus – wejście od ulicy Sułkowickiej).

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close