Ludzie tańca

Zdjęcie: Eryk Makohon

Fot. z archiwum artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Eryk Makohon – choreograf, tancerz, pedagog, scenograf, teoretyk tańca.

 

Absolwent Ogólnokształcącego Liceum Muzycznego w Krakowie, architektury na Politechnice Krakowskiej, Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego oraz tańca towarzyskiego, absolwent Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.  Założyciel, kierownik, pedagog i choreograf Krakowskiego Teatru Tańca oraz Pracowni METAfizyczna, na stałe działających w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Pomysłodawca oraz kierownik artystyczny Festiwalu Tańca Współczesnego SPACE®.

 

W sezonach 2003-2005 tancerz Śląskiego Teatru Tańca. Tańczył w choreografiach Jacka Łumińskiego, Sylwii Hefczyńskiej-Lewnadowskiej, Hilke Diemer, pokazywanych między innymi w Indiach, USA, Kanadzie, Portugalii, Niemczech, Austrii i na Litwie. Współpracował także z W&M Physical Theatre z Kanady.

 

Jako pedagog i choreograf na stałe współpracuje z Teatrem KTO,  jest twórcą ruchu w spektaklach Quixotage oraz Ślepcy, pokazywanych na wielu festiwalach teatralnych na całym świecie. We współpracy z Teatrem KTO oraz Operą Królewską w Oslo stworzył także ruch do spektaklu Operacja Opera, prezentowanego w Polsce i w Norwegii. Zrealizował ponad dwadzieścia autorskich spektakli, pokazywanych w Polsce i za granicą. Stworzył ruch do spektakli Lolita Dolly Teatru Nikoli oraz Moralność Pani Dulskiej, realizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.   

 

Wykładowca wielu warsztatów w Polsce, między innymi w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, Krakowskich Spotkań BaletOFFowych, warsztatów tańca współczesnego w Kaliszu. Były wykładowca Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykładowca kompozycji tańca w szkole Artystyczna Alternatywa, od października 2012 r. wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

 

Teoretyk tańca, autor pracy dyplomowej Konstantin Stanisławski, Eugenio Barba, Jerzy Grotowski. Metody pracy – próba przeniesienia na grunt tańca (w sezonie 2012/2013 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina planuje publikację pracy w postaci artykułu). Autor programu nauczania tańca współczesnego w klasie I liceum ogólnokształcącego, a także autor projektu edukacyjnego, przygotowanego i przeprowadzonego we współpracy z Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Organizator i animator życia tanecznego w Krakowie. Pomysłodawca i organizator lub współorganizator wielu imprez artystycznych, spektakli i wydarzeń z udziałem Krakowskiego Teatru Tańca (m.in. HAIKU O RUCHU – we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i Teatrem Tańca DF, Międzynarodowy Dzień Tańca i Noce Tańca w Teatrze Groteska, spektakle w ramach Nocy Teatrów, Festiwal Tańca Współczesnego SPACE®).

 

Jako choreograf Krakowskiego Teatru Tańca zrealizował ponad dwadzieścia spektakli, z których zrealizowane w ostatnich latach to: Kobieta z wydm, Koroner, Człowiekiem jestem, Duety metafizyczne, Cincidela, JestestwA, ballada o Ciszy, Siódma żona Ósmego, Dym, Anakolut, TAKARAZUKA camp, Blondi. Próba, Kwadryga na Trzech.

 

Krakowski Teatr Tańca to laureat kilku prestiżowych nagród (m.in. nagród głównych Tyskich Spotkań Teatralnych), Teatr reprezentował Polskę na ważnych wydarzeniach artystycznych zagranicą, między innymi podczas Biennale Artystów Europy i Krajów Śrdódziemnomorskich w Barii, we Włoszech.

 

Makohon jest także prezesem Stowarzyszenia Krakowski Teatr Tańca, będącego poszerzeniem edukacyjnej i artystycznej działalności Teatru. Stowarzyszenie jest współorganizatorem Festiwalu Tańca Współczesnego SPACE® oraz konkursu choreograficznego dla młodych twórców 3…2…1…TANIEC, jest także producentem spektakli Krakowskiego Teatru Tańca.

 

www.krakowskiteatrtanca.pl

 

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close