Ludzie tańca

Michał Przybyła

  • choreograf
  • tancerz
Zdjęcie: Michał Przybyła

Michał Przybyła w spektaklu „Animalia”. Fot. Ewelina Jaśkowiak

Wersja do druku

Udostępnij

Michał Przybyła jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Ukończył również program MASA, organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu, oraz staż w KCDC.

W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Szanghaju w Chinach. W ramnach pracy z zespole współpracował z takimi artystami, jak: Yoshiko Waki, Rami Be’er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dziurosz, Marta Ziółek i Tomasz Bazan.

Był choreografem i reżyserem spektaklu MOVE do mnie w Łodzi, który stworzył wraz z grupą Urban Movement w 2016 roku (premiera w Arterion Studio w Łodzi przy wsparciu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej). W 2018 roku rozpoczął projekt Inicjatywa żywa, skierowany do tancerzy i osób niepełnosprawnych fizycznie, który przeprowadził w Pawilonie w Poznaniu oraz był choreografem spektaklu teatralnego Ausgang w reżyserii Mirka Kaczmarka, w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu,.

Wraz z Dominikiem Więckiem założył nieformalny kolektyw twórczy Direct Message Collective i stworzył spektakl Bromance (koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie, 2018) w ramach rezydencji „Nowa Generacja”, organizowanej przez Scenę Roboczą w Poznaniu, który został laureatem II Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, wyróżnienie podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019. Współtworzył również spektakl/instalację Animalia (2019), zrealizowanego przez kolektyw w ramach programu Pawilon Otwarty w Poznaniu.

Dwukrotnie uczestniczył w warsztatach Vertigo masterclass w Izraelu, organizowanych przez Vertigo Dance Company, a także w Gaga Lab, realizowanych przez Batsheva Dance Company.

W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz został rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Wraz z Dominikiem Więckiem jest rezydentem TanzFaktur w Köln w Niemczech w ramach programu INKUBATOR 2020.

Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz aktualnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020/II.

Michał Przybyła w spektaklu „Dziady_kopia.doc” w choreografii Tomasza Bazana/Polski Teatr Tańca. Fot. Maciej Zakrzewski
Michał Przybyła w spektaklu „Bromance”. Fot. Maciej Zakrzewski
Michał Przybyła w spektaklu „Bromance”. Fot. Maciej Zakrzewski
Michał Przybyła w spektaklu „Bromance”. Fot. Paweł Wyszomirski
Michał Przybyła w spektaklu „Animalia”. Fot. Ewelina Jaśkowiak
Michał Przybyła w spektaklu „Animalia”. Fot. Ewelina Jaśkowiak
Michał Przybyła w spektaklu „Animalia”. Fot. Ewelina Jaśkowiak

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close