Poznań: Polski Teatr Tańca „Trucizna” – chor. Marta Ziółek

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „Trucizna” – chor. Marta Ziółek

Polski Teatr Tańca w Poznaniu „Trucizna” – chor. i reż. Marta Ziółek. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca wraz z Martą Ziółek – jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich choreografek, która taniec łączy z praktykami życia codziennego, modą i popkulturą – zapraszają na spektakl Trucizna. Jest on swoistym badaniem tańca, który ma moc budowania fizycznej wspólnoty i ruchowej empatii.

Wersja do druku

Udostępnij

Trucizna odsyła do średniowiecznych epidemii tanecznych, których różne odmiany zdefiniowano w XIX wieku jako choreomania. Etymologicznie choreomania łączy greckie słowa choros (taniec) oraz mania (szaleństwo), nazywając w ten sposób spontaniczne, niekanoniczne i niewygodne dla władzy ruchowe manifestacje ciał w przestrzeni publicznej. „Taneczne zarazy” miały miejsce w średniowiecznej Europie, ale w spektaklu umieszczone zostają w aktualnym kontekście społecznym. Przewijają się tu więc nawiązania do Climaxu Gaspara Noégo czy do rave’owych szaleństw, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence Poison.

Choreograficznie Trucizna nawiązuje do pozascenicznych tańców społecznych (social dancing) podczas zgromadzeń, protestów w przestrzeni miejskiej czy w klubach. Pracując z grupą tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Marta Ziółek (choreografia) i Anka Herbut (teksty i dramaturgia) badają taniec jako pasję i zatrucie. Obserwują, jak materializują się w poszczególnych ciałach i w ich osobistych historiach. Przemieszczają się pomiędzy perspektywą indywidualną a grupową dynamiką. Przyglądają się, jak ze zbiorowiska indywidualności taniec wytwarza grupę, stając się doświadczeniem kolektywnym.

Choreografia i reżyseria: Marta Ziółek
Asystent choreografki, współpraca choreograficzna: Wojciech Grudziński
Teksty i dramaturgia: Anka Herbut
Muzyka: Lubomir Grzelak
Wizualizacje: Rafał Dominik
Kostiumy: Tomasz Armada
Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
Zdjęcia, wideo: Karolina Sobel
Asystentka spektaklu: Paulina Jaksim
Współpraca choreograficzna przy scenach voguingowych: Magdalena Marcinkowska
Współpraca choreograficzna przy scenach krumpowych: Piotr ZONTA Król
Tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim/JinWoo NamKung, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Toczyk, Emily Wong-Adryańczyk
Obsługa spektaklu: Michał Beszczyński, Adriana Cygankiewicz, Artur Dolata, Przemysław Gapczyński, Zuzanna Majewska, Grzegorz Potocki
Producent: Robert Chodyła
Produkcja: Polski Teatr Tańca

Partnerzy medialni: „Vogue”, www.e-poznan.plwww.kulturapoznan.pl, „Gazeta Wyborcza”
Wsparcie medialne: www.taniecpolska.pl
Partner: Koleje Wielkopolskie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close