Lublin/IV Maat Festival/Konfrontacje Teatralne: Teatr MAAT Projekt „Orlando” – premiera

Zdjęcie: Lublin/IV Maat Festival/Konfrontacje Teatralne: Teatr MAAT Projekt „Orlando” – premiera

Z materiałów Maat Festival

Wersja do druku

Udostępnij

Orlando – niezwykła biografia fikcyjnej postaci, która na początku powieści jest szesnastoletnim arystokratycznym młodzieńcem z czasów elżbietańskich, a na końcu – w roku 1928 – trzydziestosześcioletnią poetką. Jego przemiana z mężczyzny w kobietę dokonuje się z dnia na dzień i nie ma wpływu na poczucie tożsamości: zachowuje pamięć o swojej przeszłości i nadal pozostaje tą samą osobą. Przez ponad 300 lat pisze wciąż ten sam poemat, za który w końcu dostaje nagrodę literacką. Orlando traktuje o dwoistości ludzkiej natury, o androgynizmie i biseksualności oraz kulturowych uwarunkowaniach i społecznych rolach przypisywanych i narzucanych obu płciom. Ma bez wątpienia wydźwięk feministyczny, ale jest nie tylko powieścią „genderową” – staje się traktatem o próbie uzyskania wolności.

 

Rekluz, rekluza – zakonnik lub zakonnica zobowiązujący się do nieopuszczania własnej celi i niekontaktowania się z innymi zakonnikami. Skrajnym rodzajem rekluzji było zamurowanie w celi aż do śmierci. W monastycyzmie prawosławnym analogiczna forma umartwienia się nosi nazwę zatworniczestwa (dosłownie 'zabarykadować się’). 

„(…) jaki czuję smak? Smak ziół. Słyszę pasterskie dzwonki. Widzę góry. Turcja? Indie? Persja?” Orlando Virginia Woolf

„1: w moim śnie spotykam ciebie; 2: w moim śnie też spotykam siebie; 1: a mnie; 2: ciebie nie;” O Szczepan Orłowski

 

ORLANDO na podstawie dramatu '0′ Szczepana Orłowskiego oraz 'ORLANDO’ Virginii Woolf, reżyseria i choreografia: TOMASZ BAZAN, dramaturgia: SZCZEPAN ORŁOWSKI, scenografia: MAŁGORZATA SZCZĘŚNIAK, muzyka: JUSTYNA WASILEWSKA, kostiumy, grafika, video: PATRYCJA PŁANIK, współpraca: MONIKA KOTECKA, realizacja spektaklu: MACIEJ POŁYNKO, wykonanie scenografii, współpraca: NORDYK, asystent reżysera: ALICJA RADKOWSKA, obsada: JACEK PONIEDZIAŁEK, TOMASZ BAZAN, NATALIA KALITA, PIOTR TROJAN, produkcja: TEATR MAAT PROJEKT, CENTRUM KULTURY W LUBLINIE, TEATR DRAMATYCZNY m.st. Warszawa im. G.Holoubka, WYŻSZA SZKOŁA PSYCHOLOGII SPOŁECZNEJ Warszawa, EEA GRANTS, PROSCEN NORWAY

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 22:15

Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close