Lublin: MAAT Festival 2018 „Testy ciał”

Zdjęcie: Lublin: MAAT Festival 2018 „Testy ciał”

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, dziesiąta edycja MAAT Festival jest zarazem ostatnią i odbywa się pod hasłem „Testy ciał”. Zamyka ona dekadę poszukiwań i badań eksperymentalnych organizatorów nad przemianami ciał. W programie MAAT Festival 2018 znalazły się spektakle: Tomasza Bazana, Anity Wach/Via Negativa, Piotra Mateusza Wacha, Barbary Bujakowskiej, Katarzyny Szugajew i Radosława Lisa.

Rozbieżności w punktach widzenia dotyczą w gruncie rzeczy skali czasu – oceny różnią się nie co do kierunku podróży, lecz co do jej tempa. Praktycznie nikt nie wątpi, że maszyny w końcu zaczną prześcigać nas w naszych, nawet tych uznawanych za wyłącznie ludzkie, umiejętnościach – lub też, że będą je wzmacniać poprzez technologie cybernetyczne. Bardziej zachowawczy z nas uważają, że stanie się to raczej na przestrzeni stuleci niż dekad. Niezależnie od tego, owe skale czasu postępu technologicznego stanowią zaledwie wycinek wobec szerokiej skali ewolucji na drodze darwinowskiej selekcji, w toku której wyłonił się gatunek ludzki. Co ważniejsze, stanowią one zaledwie jedną milionową potężnych przestworzy czasu przed nami. Dlatego też, w długoterminowej perspektywie ewolucyjnej, etap istnienia ludzi oraz ich myśli stanowić będzie zaledwie krótkotrwały wstęp do głębszej refleksji nad zdominowaną przez maszyny kulturą, rozciągającą się ku dalekiej przyszłości i rozprzestrzeniającą się poza planetę Ziemię.
Mario Livio

Jesteśmy! Nie ulega to wątpliwości. Wciąż odczuwamy, szacujemy (myślimy) oraz dążymy do naszych własnych, wytworzonych marzeń, które zatopione w strukturze czasu, zależności, sieci powiązań, są niewiele bardziej znaczące niż najdrobniejsza cząstka w naszej rzeczywistości. Ciało jest miniaturowym opus magnum naszej realności. Jako wyizolowana w pewnej strukturze, autonomiczna całość ma moc zmiany realności wokół nas. Miejmy nadzieję! To siła napędowa, sprawcza, wobec której wszystko co niesprzyjające, kurczy się i zapada. Testujemy ciało! Dlaczego? Być może dlatego, aby dotknąć właśnie nadziei – w linii czasu, która wciąż obecnie rozrasta się niczym niekontrolowana hybryda w kierunku nacjonalizmu, ksenofobii, głupoty, nienawiści do innego, obcego, niezrozumiałego. Ciało, nieustannie się zmieniające, jako twór sam w sobie nie używający języka, stanowi tajemnicę i bramę do nadziei: tylko zmiana ma moc kreatywnego rozwoju prowadzącego do dobra.

Zapraszamy Was na ostatnią przygodę z kolekcją ciał MAAT FESTIVAL 2018. Tegoroczna edycja, będąca zamknięciem dziesięciu lat poszukiwań i badań eksperymentalnych nad przemianami ciał dobiega końca. Stawialiśmy zawsze w centrum ciało niedoskonałe, pełne pomyłek, biedne, poszukujące, ślepe, nieograniczone konwenansem i powinnością względem oczekiwań.

Wyobraź sobie studio: złożone z trzech białych powierzchni zawieszonych w przestrzeni, będące komuną, w której możesz być ty jak i inni, na równych zasadach. Porażka, nieumiejętność, brak fundamentalnego sensu.

Za to wszystkim Wam – Widzom i Artystom – dziękuję. Na pewno znów kiedyś się spotkamy !

Tomasz Bazan
kurator MAAT FESTIVAL 2009-2018

Program:

czwartek, 6 grudnia, godz. 20.00: Tomasz Bazan „Manfred Macx”

piątek, 7 grudnia, godz. 18.00:  Anita Wach/Via Negativa ,,100 toastów”

piątek, 7 grudnia, godz. 20.00: Piotr Mateusz Wach ,,VOID”

sobota, 8 grudnia, godz. 17.00: Barbara Bujakowska „Rozmowy z Lou”

sobota, 8 grudnia, godz. 19.00: Katarzyna Szugajew ,,Famme, Flow, Frame”

sobota, 8 grudnia, godz. 21.00: Radosław Lis ,,Don Liso #dancernawsi”

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close