Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/III: Tomasz Bazan „Solar Plexus”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/III: Tomasz Bazan „Solar Plexus”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach III odsłony Sceny Tańca Studio 2017 Tomasz Bazan pokaże spektakl Solar Plexus na podstawie Solaris Stanisława Lema.

O spektaklu:

Ciało jest mapą. Struktura ciała to sieć powiązanych ze sobą elementów, tworzących odbicie kosmosu. Kiedy spojrzysz na mapę nieba, zobaczysz stałe i zmienne ruchy tego atlasu. Kiedy patrzysz na ciało, obserwujesz doskonałą maszynę – wysoce wyspecjalizowaną i ciągle zawodną technologię. W zależności od stopnia obserwacji, masz możliwość uchwycenia wielopłaszczyznowych sensów i zasad wprawiających tę biotechnologiczną maszynę w ruch.

Tomasz Bazan: „Od około 10 lat w swoich badaniach nad ruchem, tańcem i ciałem skupiam się nad możliwością poszerzania ich granic. Obserwuję możliwości nie tylko mięśni czy ścięgien, ale i kości, żył, wydolności płuc, wytrzymałości skóry, indukowania energii powstałych z uderzeń o tkanki ciała. Solaris Lema porusza problemy niemożności zrozumienia istoty rzeczy, bezsilności nauki wobec innych form istnienia oraz bezradności człowieka, który nie może uwolnić się od balastu ciała. Solaris ma dla mnie punkt odniesienia w stosunku do ciała, którego nigdy nie da się dokładnie opisać i poddać analizie, zapisać w żadnej matrycy i które zawsze wymyka się próbie systematyki. Wspomnienia nagromadzone w ciele, składniki naszej pamięci, tworzą solarny ocean cytoplazmatyczny. To właśnie ciało.”.

Tomasz Bazan – tancerz, reżyser i choreograf. Twórca i kurator siedmiu edycji międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu MAAT FESTIVAL. Tańca uczył się u wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki. Współpracuje z teatrami, choreografami i reżyserami w Polsce oraz za granicą (m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego, Kunst Gillian Gallery w Berlinie, Dance Art Now w Londynie, francuską Compagne le Sablier, Context Bodies w Tel Awiwie, Art Stations Foundation w Poznaniu, Teatrem Provisorium, Teatrem Nowym w Łodzi, oraz stołecznymi: Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, Teatrem Wielkim Operą Narodową, Teatrem Dramatycznym, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym). Od 2012 roku należy do najbliższych współpracowników Krzysztofa Garbaczewskiego. Tańczył w Everyman Jack of You i Forgiveness Erika Ehna na deskach Teatru La MaMa w Nowym Jorku (w ramach projektu Soulographie). Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2015). Występował jako solista w spektaklu Locus Solus w berlińskim Volksbühne(2016). Zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów – spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych, performansów – pokazywanych w wielu prestiżowych miejscach w Polsce i na świecie (Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Japonia, Hiszpania, Belgia, Izrael), tworząc z czasem swój własny, rozpoznawalny styl. Krytyka uznała działania Tomasza Bazana za jedne z najważniejszych tego typu w Polsce.

***

Scena Tańca Studio

– 20 zł / jeden spektakl (spektakle w Studio i na Placu Defilad)

– 40 zł (spektakl Balet koparyczny)

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorki: Katarzyna Bester, Karolina Wycisk

organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)    Studio Teatr Galeria (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:30

Warszawa: Duża Scena, Teatr Studio, Pl. Defilad 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close