Lublin/IV Maat Festival/Konfrontacje Teatralne: Bazan/Płanik „ORLANDO.doc”

Zdjęcie: Lublin/IV Maat Festival/Konfrontacje Teatralne: Bazan/Płanik „ORLANDO.doc”

Z materiałów Maat Festival

Wersja do druku

Udostępnij

Film dokumentalny ukazujący proces pracy nad spektaklem ORLANDO. W dokumencie ukazane są rozważania artystów w plenerach Norwegii i kolejnych popołudni w Bergen – odsłaniają żywy proces powstającej koncepcji spektaklu oraz spotkania z tworczością Virginii Woolf – próby zmierzenia się z jej osobowością i literaturą. Pięć deszczowych dni pośród fiordów Norwegii i symboliczna wyprawa do środka istoty Orlanda mierzona w zapisach rozmów, wspólnych podróży i obecności czterech osób realnych oraz bytów Woolf i Orlanda.

 

Orlando – niezwykła biografia fikcyjnej postaci, która na początku powieści jest szesnastoletnim arystokratycznym młodzieńcem z czasów elżbietańskich, a na końcu – w roku 1928 – trzydziestosześcioletnią poetką. Jego przemiana z mężczyzny w kobietę dokonuje się z dnia na dzień i nie ma wpływu na poczucie tożsamości: zachowuje pamięć o swojej przeszłości i nadal pozostaje tą samą osobą. Przez ponad 300 lat pisze wciąż ten sam poemat, za który w końcu dostaje nagrodę literacką. Orlando traktuje o dwoistości ludzkiej natury, o androgynizmie i biseksualności oraz kulturowych uwarunkowaniach i społecznych rolach przypisywanych i narzucanych obu płciom. Ma bez wątpienia wydźwięk feministyczny, ale jest nie tylko powieścią „genderową” – staje się traktatem o próbie uzyskania wolności.

 

Reżyseria: TOMASZ BAZAN i PATRYCJA PŁANIK – zdjęcia: MONIKA KOTECKA – montaż: PATRYCJA PŁANIK – obsada: JACEK PONIEDZIAŁEK, TOMASZ BAZAN, MONIKA KOTECKA, SZCZEPAN ORŁOWSKI – produkcja: ProScen Norway, EEA Grants, Grzegorz Reske, Teatr Maat Projekt.

 

’40

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close