Warszawa: XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł „Zorientuj się!”

Zdjęcie: Warszawa: XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł „Zorientuj się!”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na XVII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł.

O Festiwalu:

Kiedy w 2008 roku festiwal Ciało/Umysł odkrywał w tańcu powszechną globalizację, tworząc warunki do refleksji nad znaczeniem emigracji w tańcu i nad jego kształtem, wydawało się, że taka tendencja będzie się tylko rozwijała i pogłębiała. Prezentowaliśmy wybuchową mieszankę kultur, które narodziły się w XXI wieku. Pokazaliśmy formy tańca i ruchu, które podlegały wpływom innych kultur. Konfrontowaliśmy mity, stereotypy i wyobrażenia o kulturze afrykańskiej czy azjatyckiej z twórczością artystów z tych kontynentów.

Dziś, po dziesięciu latach, jesteśmy świadkami odwrotnych ruchów, ruchów w głąb narodowej kultury, a także w głąb siebie.

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś… Zorientuj się!

 

Program międzynarodowy:

1 października

Wieczór młodych arabskich artystów

18.00 Hamdi Dridi (Tunezja/Francja): I listen, (you) see; Bassam Abou Diab (Liban): under the flesh

20.30 Yara Boustany (Liban), ēvolvō

2 października

20.30 Omar Rajeh (Liban) #minaret

3 października

20.30 Simon Mayer (Austria): Sons of Sissy

5 października

20.30 Radhouane El Meddeb (Tunezja, Francja): Face à la mer, pour que les larmes deviennent des éclats de rire

Premiery polskich artystów:

2-3 października

19.00 Tomasz Bazan (Polska): Manfred Macx 

4-5 października

18.00 Anita Wach, Via Negativa (Polska/Słowenia): Sorry

Wydarzenia towarzyszące:

Festiwal rozpocznie taneczna walka w Hali Gwardii, nawiązująca do bokserskich treningów w tym miejscu oraz tanecznych breakdance’owych „bitew” między b-boyami. Pojedynkować się będzie siedmioro tancerzy uprawiających odmienne rodzaje współczesnego tańca oraz uczestnicy warsztatów, które tancerze poprowadzą dzień wcześniej.

Oprócz spektakli w programie: przegląd filmów berlińskich artystów, Daniela Köttera i Constanze Fischbeck, z cyklu State-theatre – o miastach, jako „scenach”: Bejrucie, Berlinie i Teheranie. Będzie panel dyskusyjny o współczesnej arabskiej scenie tanecznej oraz spotkania z występującymi na Festiwalu artystami.

W  ramac festiwalu Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do udziału w projekcie Zorientuj się! Porozmawiaj/ Napisz!. Projekt odbywa się w partnerstwie z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Więcej informacji

Na zakończenie Festiwalu zagra Wiktor Milczarek (Souvenir de Tanger).

Bilety:

Bilety do nabycia w kasie Teatru lub poprzez stronę internetową Teatru

Bilety w cenie 50-20 zł

 

Teatr Studio

PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa

 

 

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł.

***

Festiwal Ciało/Umysł
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria
Partnerzy: network apap – advancing performing arts project – program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dance On Tour, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii
Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa oraz  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji:  http://2018.cialoumysl.pl/

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, pl. Defilad 1 | Hala GwardiiPlac Żelaznej Bramy 1 | Samo Centrum Wszechświataul. Chłodna 29

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close