Ludzie tańca

Zdjęcie: Jacek Krawczyk

Men's Dance: Tamashi, chor. Wojciech Misiuro. Fot. z archiwum Opery Bałtyckiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Jacek Krawczyk tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty-tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA – The International Federation of Actors oraz EON – The European Network of Independent Theatre Makers/ W latach 1987 – 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu oraz tancerz/tacerz w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co dało początek Sopockiemu Teatrowi Tańca (do marca 2010 działającemu pod nazwą Teatr Okazjonalny). Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi, tj. z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu Casanovaw reżyserii Jacka Bunscha), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do Dziadów Adama Mickiewicza), oraz z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Artonik.

W 2008 roku zrealizował spektakl Infantka dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji Carmen w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie (2006). W roku 2010 pod szyldem Sopockiego Teatru Tańca jako reżsyer i choreograf zreazliozował spektakl Vitruvian man. Preludium, inspirowany studium Witruwiusza i rsłynnym rysukiem człowieka witruwańskiego autorstwa Leonadra da Vinci. Przedstawienie jest współczesnym studium na temat ludzkiego ciała, ciała tancerza w ruchu, w konkretnej przestrzeni, a także analizy możliwości ekspresyjnych w określonych warunkach. Oprócz choreografa w spektaklu występuje Katarzyna Antosiak.

Rok 2012 jest rokiem szczególnym dla założycieli Sopckiego Teatru Tańca: Joanna Czajkowska (młodsza część tandemu Sopckiego Teatru Tańca) obchodzi 15-lecie pracy choreograficzneja Jacek Krawczyk – 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 1 maja w Sopocie odbył się benefis zespołu, podczas którego oprócz założycieli grupy wystąpili związani i zaprzyjaźnieni z nią tancerzez i twórcy.

Jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Klubu „Żak” w Gdańsku i w Sopockiej Scenie Off de Bicz. W latach 2004, 2006, 2009 i 2010 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W roku 2006 był nominowany do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”. W roku 2005 został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2za reżyserię i choreografię dwóch spektakli, Kwadrat. Wersja 6 i Helikopter Tanz Streichquartett. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006). W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził kurs teoretyczny Taniec i systemy ruchowe w kulturze na kierunku kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W sezonie 2008/2009 kreował główną rolę w trzeciej części spektaklu MEN’S DANCE w Operze Bałtyckiej (Tamashi, chor. Wojciech Misiuro), w sezonie 2009/2010 tańczył solową partię w operze Rusałka w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Fot. Andrzej Sip.
Helikopter Tanz Streichquartett. Fot. Radosław Orłowski.
Helikopter Tanz Streichquartett. Fot. Radosław Orłowski.
Helikopter Tanz Streichquartett. Fot. Radosław Orłowski.
Alchemik halucynacji. Fot. Radosław Orłowski.
Viva la Vida. Fot. Piot Wołoszyk.
Carpet show. Fot. Krzysztof Fojut.
Men's Dance: Tamashi, chor. Wojciech Misiuro. Fot. z archiwum Opery Bałtyckiej.
Men's Dance: Tamashi, chor. Wojciech Misiuro. Fot. z archiwum Opery Bałtyckiej.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close