Gdańsk / 14. Gdański Festiwal Tańca: Sopocki Teatr Tańca „Wszystko co widać. OHIO”, „manRay. Barbarzyńca”

Zdjęcie: Gdańsk / 14. Gdański Festiwal Tańca: Sopocki Teatr Tańca „Wszystko co widać. OHIO”, „manRay. Barbarzyńca”

Fot. Alicja Byzdra

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na spektakle Wszystko co widać. OHIO oraz manRay. Barbarzyńca. Odbędą się one w ramach Maratonu GFT Klubu Żak w Gdańsku, podczas 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Wszystko co widać. OHIO:

Dokładnie 10 lat temu, w grudniu 2005 roku, odbyła się premiera spektaklu Kwadrat. Wersja 6 inspirowana jednoaktówką Kwadrat Samuela Becketta. Po dekadzie autorski duet Czajkowska – Krawczyk ponownie sięga do dzieł tego wybitnego dramaturga. Tym razem punktem wyjścia pracy nad spektaklem stał się tekst IMPROMTU. OHIO, ale całość utkana jest z wątków i obrazów m.in. z Pierwszej miłości, Kroków, Katastrofy, czy nawet zupełnie luźno z Czekając na Godota. Publiczność będzie miała możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka.

Twórcy przedstawienia pragną, by nawet ci z widzów, którzy nie są zapalonymi „beckettologami” mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci. Wszystko co widać. OHIO to pierwszy duet Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka od ponad 5 lat.

Trailer

Koncept, scenariusz, reżyseria, choreografia, kostiumy, scenografia, wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Gościnnie głosu May użyczyła: Sylwia Góra-Weber
Wizualizacje: Łukasz Boros
Światła: Rico
Zdjęcie: Alicja Byzdra

***

O spektaklu manRay. Barbarzyńca:

Spektakl ten to wynik fascynacji Jacentego Krawczyka twórczością wybitnych twórców XX wieku. Tym razem bohaterem i punktem odniesienia rozważań jest urodzony w 1890 roku w Filadelfii Emmanuel Radnitzky pracujący pod pseudonimem Man Ray.

Man Ray był nie tylko fotografem, ale również malarzem, twórcą fotogramów i reżyserem filmowym. Zdjęcia Raya powstawały w jego studio jako efekt długotrwałej pracy z przedmiotem lub modelką oraz niekonwencjonalnego pomysłu, podobnie jak surrealistyczne obrazy. Większość swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1976 roku. Na swoim nagrobku polecił wyryć: „Unconcerned, but not indifferent” („Niezainteresowany, ale nieobojętny”).

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca jest swobodną interpretacją dzieł Man Raya, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy tancerze wcielają się według własnej autorskiej interpretacji w postaci z eksperymentalnych, surrealistycznych filmów i obrazów Man Raya. Sopoccy artyści konstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty. Ważną rolę odgrywa wideo-art: na niekonwencjonalnych przedmiotach – ekranach – powstają wizualne obrazy, a całość dopełniają starannie wyreżyserowane światło i muzyka z pogranicza neoklasyki, opery i minimalizmu.

Koncept inspirowany twórczością Man Raya: Jacek Krawczyk
Performance: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacja: Katarzyna Turowska
Światło: Mateusz Gierc
Scenografia: Jacenty Krawczyk
Fotografia promująca spektakl: Jurek Bartkowski
Data premiery: 4–5.12.2021

Jacek Krawczyk –  choreograf, tancerz, pedagog tańca, członek ZASP. Absolwent AWFiS w Gdańsku, w latach 1988–97 pedagog i aktor tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. Od 1998 roku współtworzy wraz z Joanną Czajkowską Sopocki Teatr Tańca. Występował na wielu festiwalach w Polsce i w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, odznaki honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” (MKiDN 2007), Sopockiej Muzy 2017 oraz medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (MKiDN 2019).

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:15

Gdańsk: Zakład Kulturalny, al. Rzeczypospolitej 8

godz. 19:00

Gdańsk: Zakład Kulturalny, al. Rzeczypospolitej 8

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close