Warszawa/Polska Sieć Tańca 2022: Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”

Zdjęcie: Warszawa/Polska Sieć Tańca 2022: Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”

Sopocki Teatr Tańca „man.Ray. Barbarzyńca” – chor. Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk. Fot. Jurek Bartkowski

W ramach Polskiej Sieci Tańca 2022 odbędzie się spektakl pt. manRay. Barbarzyńca. Ten wizualno-muzyczny awangardowy poemat według pomysłu Jacentego Krawczyka jest inspirowany twórczością Emmanuela Radnitzky’ego, tworzącego pod pseudonimem Man Ray.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl ten to wynik fascynacji Jacentego Krawczyka twórczością wybitnych twórców XX wieku. Tym razem bohaterem i punktem odniesienia rozważań jest urodzony w 1890 roku w Filadelfii Emmanuel Radnitzky pracujący pod pseudonimem Man Ray.

Man Ray był nie tylko fotografem, ale również malarzem, twórcą fotogramów i reżyserem filmowym. Zdjęcia Raya powstawały w jego studio jako efekt długotrwałej pracy z przedmiotem lub modelką oraz niekonwencjonalnego pomysłu, podobnie jak surrealistyczne obrazy. Większość swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1976 roku. Na swoim nagrobku polecił wyryć: „Unconcerned, but not indifferent” („Niezainteresowany, ale nieobojętny”).

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca jest swobodną interpretacją dzieł Man Raya, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy tancerze wcielają się według własnej autorskiej interpretacji w postaci z eksperymentalnych, surrealistycznych filmów i obrazów Man Raya. Sopoccy artyści konstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty. Ważną rolę odgrywa wideo-art: na niekonwencjonalnych przedmiotach – ekranach – powstają wizualne obrazy, a całość dopełniają starannie wyreżyserowane światło i muzyka z pogranicza neoklasyki, opery i minimalizmu.

Koncept inspirowany twórczością Man Raya: Jacek Krawczyk
Performance: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacja: Katarzyna Turowska
Światło: Mateusz Gierc
Scenografia: Jacenty Krawczyk
Fotografia promująca spektakl: Jurek Bartkowski
Data premiery: 4–5.12.2021

Jacek Krawczyk –  choreograf, tancerz, pedagog tańca, członek ZASP. Absolwent AWFiS w Gdańsku, w latach 1988–97 pedagog i aktor tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. Od 1998 roku współtworzy wraz z Joanną Czajkowską Sopocki Teatr Tańca. Występował na wielu festiwalach w Polsce i w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, odznaki honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” (2007), Sopockiej Muzy 2017 oraz medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2019).


Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”. Fot. Jurek Bartkowski

Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”. Fot. Anna Kłosowska

Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”. fot. Anna Kłosowska

Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”. Fot. Anna Kłosowska

Polska Sieć Tańca logo

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. Bruna 9

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close