XXVII Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku: Sopocki Teatr Tańca – „Transkrypcje. Hommage pour Chopin”

Zdjęcie: XXVII Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku: Sopocki Teatr Tańca – „Transkrypcje. Hommage pour Chopin”

Fot. Jacek Sobociński.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl sopockich artystów jest metaforyczną zwielokrotnioną transkrypcją dzieł Chopina – aranżacją na wiolonczelę, muzykę elektroniczną, wizualizacje i taniec. TRANSKRYPCJE to na wskroś nowoczesne i autorskie widzenie twórczości Chopina działające na styku sztuk. Przedstawienie w założeniu ma oddawać specyficzny nastrój i emocjonalność muzyki tego kompozytora, jego niezależność artystyczną i otwartość na wielość inspiracji. Ważnym elementem widowiska są interaktywne wizualizacje,  reagujące na dźwięk i ruch.

W warstwie choreograficznej spektakl dotyka tożsamości, odnajdywania własnego ja, umiejętności (a czasem jej braku) tworzenia pełni w osobistej przestrzeni, jak i w kontakcie z drugim człowiekiem. Tu inspiracją stało się zdanie z listu Chopina do przyjaciela – Tytusa Woyciechowskiego mówiące o nieprzemijającym uczuciu rozdarcia i zawieszenia między szczęściem, a niespełnieniem:

„Żyjesz, czujesz, jesteś żyty, jesteś czuty przez innych, więc jesteś nieszczęśliwo – szczęśliwy”

Scenariusz, choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk / Muzyka na motywach kompozycji F. Chopina: Karolina Rec – wiolonczela; Rafał Dętkoś – instrumenty elektroniczne / Wizualizacje interaktywne: Łukasz Boros / Kostiumy: Iwona Kryszak / Scenografia: Jacek Krawczyk / Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski, Artur Aponowicz /

Premiera: 8 i 9 maja 2010 Sopocka Scena Off de BICZ / Produkcja: Dance [SIC!] Association, Sopocki Teatr Tańca

Spektakl jest realizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Sopotu i Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

Trailer:

http://vimeo.com/17135506

Fragmenty spektaklu:

http://www.youtube.com/watch?v=z7W772KJemM

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1, BIAŁYSTOK

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close