Toruń/Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014: Sopocki Teatr Tańca „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”

Zdjęcie: Toruń/Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014: Sopocki Teatr Tańca „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”

Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

Sopocki Teatr Tańca zaprasza do Torunia na pokaz spektaklu Puste ciało Okazja do malutkiej rozpaczy w ramach XXII Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra, który odbędzie się w dniach 8-15 marca 2014 roku. Spektakl składa się z 2 aktów, a każdy z nich inspirowany jest życiem i twórczością innego artysty. Obaj, Franz Kafka i Henri Toulouse-Lautrec zmagali się z trudnymi relacjami z rodziną, a ujście dla swojej wrażliwości znajdowali w sztuce, którą realizowali w skrajnie odmiennych sposobach. Kafka – schowany w sobie i nieśmiały, nie chciał wydać najsłynniejszych swoich prac (zostały wydane po jego śmierci), zaś Toulouse-Lautrec – wtopił się w bohemę artystyczną Paryża, stając się nieodłącznym jej elementem. Jeden – zanurzony w rozważaniach nad determinacją jednostki przez społeczeństwo i niemożność znalezienia pełni swojego człowieczeństwa, harmonii i szczęścia, drugi – zatrzymując w kadrze ludzi i nastrój ukochanego miasta chwalił życie i codzienność prostych ludzi i artystów, a za najważniejszą cechę ludzką u swoich modeli uważał „prawdziwość”. Obaj umieli zauważyć detal, chwilę, ulotność. Część kafkowska jest mroczna i dynamiczna, część inspirowana pracami Toulouse-Lautreca jest pozornie swobodniejsza, z dekonstruowanym kankanem na czele.

Z recenzji:

„Obie części utrzymane są w klimatach mroku, szarości, czerni. Pierwsza być może z powodu zbliżającej się zagłady, jaką bohaterowi (przypuszczalnie Józefowi K.) szykuje przeznaczenie. Część poświęcona znakomitemu, francuskiemu malarzowi i grafikowi, odsłania mroczne strony jego osobowości, których efektem stała się rozwiązłość i czerpanie inspiracji z wyuzdania. […] „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy” to wysmakowana, dojrzała propozycja tancerzy z Sopotu, inspirująca, poszukująca, oparta tematycznie, jak to w STT, na rozpoznawalnych przykładach artystów, którzy zmienili wizerunek sztuki”.

Katarzyna Wysocka, Dynamika mrocznych spojrzeń, „Gazeta Świętojańska”, 18 listopada 2013 roku.

PUSTE CIAŁO. Okazja do malutkiej rozpaczy. Koncept, reżyseria i choreografia: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk Współpraca choreograficzna i taniec: Magda Wójcik, Dorota Zielińska, Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk Muzyka: Mariusz Noskowiak Kostiumy: Agnieszka Puławska Reżyseria oświetlenia: Artur Aponowicz Scenografia: Jacek Krawczyk, Artur Gołdys Premiera: 15 i 16 listopada 2013, Teatr na Plaży Czas trwania: ok 1h 30 (z przerwą) Zdjęcia promujące: Alicja Byzdra

Strona STT: www.sopockiteatrtanca.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Toruń: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA, ul. Gagarina 37a

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close