Sopot: „Postscriptum”, drugi dzień celebracji zakończenia działalności Sopockiego Teatru Tańca

Zdjęcie: Sopot: „Postscriptum”, drugi dzień celebracji zakończenia działalności Sopockiego Teatru Tańca

25 lat Sopockiego Teatru Tańca. Celebracja zakończenia działalności. Plakat: materiały własne organizatora

Artyści Sopockiego Teatru Tańca zapraszają na wydarzenie kończące i podsumowujące 25 lat działalności zespołu.
Przez dwa grudniowe wieczory – 16 i 17 grudnia – będą odbywać się pokazy spektakli, filmów, rozmowy i spotkania. Drugi wieczór rozpocznie się 17 grudnia 2023 o godzinie 17.00 na scenie Teatru Atelier w Sopocie.

Wersja do druku

Udostępnij

Tworząc autorski teatr przez ćwierć wieku Joanna M. Czajkowska i Jacenty Krawczyk stworzyli ponad 60 spektakli i performance’ów, które prezentowali na niezliczonych festiwalach aż na trzech kontynentach. Artyści wypracowali własny styl, który jest wypadkową ich odmiennych osobowości, a opisywany był przez krytyków jako intelektualny, filozoficzny, estetycznie wysmakowany, interdyscyplinarny. Z Sopockim Teatrem Tańca współpracowało ponad 50 artystów tańca i wielu twórców innych dziedzin. Po dwudziestu pięciu latach twórcy teatru podjęli niełatwą, ale konieczną decyzję o zamknięciu działalności zespołu.

Program:

Film krótkometrażowy Antiquarius

Bohaterem eksperymentalnego filmu Antiquarius jest pisarz, który w obliczu lęku, kryzysu twórczego stawia się sam w „sytuacji kafkowskiej”. Wyobcowany, samotny artysta – antykwariusz rozpaczliwie poszukuje inspiracji, weny twórczej, będąc jednocześnie zamknięty w swoim świecie starych pism, ksiąg, przedmiotów i sięga przy tym do swoich wspomnień, budząc demony przeszłości. Zanurzając się w dzieła starodawnych mistrzów, próbuje odnaleźć samego siebie, sens własnego bytu, tajemnicę metafizycznego istnienia.

Swobodną inspiracją dla powstania postaci Antiquariusa jest pisarz Franz Kafka oraz bohaterowie jego książek. W jednym z listów Kafka pisał: „moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym”.
W filmie istotnym motywem są Listy do Mileny, w których Antiquarius obnaża swój stan zagubienia i bezsilności, tajemniczego, zagadkowego i nie do końca sprecyzowanego napięcia. Duch Mileny potęguje emocjonalne relacje, a tajemnicza postać Zjawy wprowadza stan niepewności i zagrożenia.

Twórcy:

Reżyseria: Jacek Krawczyk

Kamera, światła: Alicja Byzdra

Montaż: Jacek Krawczyk

Muzyka: Mariusz Noskowiak

Wizualizacje: Łukasz Boros

Organizacja planu filmowego: Kamil Antoniuk

Obsada:

Antykwariusz, Franz Kafka: Jacek Krawczyk

Duch Mileny Jesenskiej: Joanna Czajkowska

Czarownica: Joanna Nadrowska

Film powstał w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu i został zrealizowany we współpracy z Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie.

Link: https://independentshortsawards.com/2023/08/16/antiquarius/

Spotkanie z autorką książki Sopocki Teatr Tańca i coś pięknego. Opowieść.

Spotkanie z dr Anną Jazgarską, która podjęła się napisania monografii Sopockiego Teatru Tańca. Autorka opowie o procesie powstawania książki, autorskiej wizji początkowej i efekcie końcowym.

Anna Jazgarska: Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych. Referentka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych literaturze i kulturze. Publikowała m.in. w internetowym „Dzienniku Teatralnym” oraz w miesięczniku „Teatr”. Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Stała recenzentka portalu teatralny.pl.

Książka o STT powstała w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu.

Premiera filmu dokumentalnego o STT w reżyserii Piotra Czarneckiego

Filmowiec i fotograf Piotr Czarnecki wielokrotnie współpracował z Joanną Czajkowska i Jackiem  Krawczykiem na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat. Ich pierwszą wspólną pracą filmową była realizacja spektaklu Art Cafe (premiera 2001) we wnętrzach Klubu Spatif, do którego zdjęcia odbyły się w 2002 roku. Z tak pełnym archiwum fotograficzno – filmowym, podjęcie się realizacji filmu dokumentalnego przez Piotra, było z jednej strony naturalną konsekwencją, ale z drugiej wielkim wyzwaniem. Mamy nadzieję, że Piotr Czarnecki da się namówić na rozmowę,

W filmie zobaczymy i usłyszymy opinie i wspomnienia artystów, krytyków, czy kuratorów sztuki tańca okraszone fragmentami różnych spektakli Sopockiego Teatr Tańca.

Producent: Dance [SIC!] Association

Spektakl Ciało w całości

Spektakl Ciało w całości to zbiór obrazów i impresji o tym, jak odbieramy i postrzegamy swoje ciało i jego cielesność w kontekście społeczno- kulturowym oraz politycznym.

Głównym tematem projektu jest pośredni i bezpośredni wpływ polityki społecznej i porządku prawnego na możliwość decydowania o swoim ciele, zwłaszcza przez kobiety.

Twórcy:

Choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Nadrowska

Tancerki: Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska

Muzyka i światło: Pan.Mruk

Wizualizacje: Katarzyna Turowska

Kostiumy: Amelia Rozmanowska

Organizatorzy: Miasto Sopot, Sopocki Teatr Tańca

Spektakl zrealizowano z udziałem finansowym Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu

Bilety dostępne tylko on-line:
Celebracja zakończenia działalności Sopockiego Teatru Tańca dzień drugi

Jacek Krawczyk, "Antiquarius", materiał własny organizatora

Jacek Krawczyk "Antiquarius" Plakat: materiały własne organizatora

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Sopot: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Al. Mamuszki 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close