Sopot: Sopocki Teatr Tańca „Kwadrat. Wersja 6” – wznowienie tytułu z nową obsadą

Zdjęcie: Sopot: Sopocki Teatr Tańca „Kwadrat. Wersja 6” – wznowienie tytułu z nową obsadą

Fot. z materiałów STT.

Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy na wznowienie wyjątkowego spektaklu w historii Sopockiego Teatru Tańca. Sprawdzimy, czy po blisko 8 latach surowy klimat przedstawienia, precyzja wykonania i mocny, fizyczny taniec, nadal robią wrażenie na publiczności, skłaniając jednocześnie do refleksji na cyklem życia i śmierci.

Za reżyserię i choreografię tego spektaklu oraz Helikopter Tanz Streichquartett artyści teatru zostali nominowani do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto, a Jacek Krawczyk został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005.

A oto, co artyści pisali tuż przed premierą, w 2005 roku:

„Ekspresję duchowości stanowi sztuka (symbolizowana między innymi przez taniec) i filozofia (symbolizowana przez głośne myślenie), a treści, jakie zostają wyrażone w tych formach, jakkolwiek bywają smutne, nigdy nie mają tak skrajnego charakteru, jak krótka pieśń ciała. Druga forma wyrównania niesprawiedliwości, jakie doznaje duchowość od rozbestwionego ciała, to zdolność pozostawienia po sobie jakiegoś śladu. Ciało pozostawia po sobie coś nader ulotnego, resztki w postaci szkieletu. Tymczasem duchowość pozostawia po sobie coś bardziej trwałego, coś, co zostaje przyjęte i przyswojone przez ludzkość, ma szansę osiągnąć dłuższy żywot, przynajmniej w kulturze.”

S.Beckett

Przedstawiona beckettowska filozofia człowieka zainspirowała nas do pracy nad autorskim projektem w oparciu o jego jednoaktówkę pt. Kwadrat – utwór na czterech wykonawców, światło i muzykę na żywo. Kwadrat. Wersja 6 składa się z dwóch części: pierwszej wynikającej z założeń S. Beckett’a (schematyczne działania) i drugiej, w której widz jest świadkiem nieprzewidywalnych interakcji czterech osób zamkniętych w konkretnej przestrzeni.

Spektakl ten jest osobistą kontynuacją myśli dramatopisarza, poszerzoną o technikę tańca współczesnego i związane z tym nowe możliwości interpretacyjne, których sam autor nie przewidział. Chcieliśmy, by Kwadrat. Wersja 6 był spektaklem, w którym matematyczna konsekwencja S. Beckett’a, została pikantnie przyprawiona mocnym fizycznym, niemal organicznym tańcem i by zaskakiwała widza nie tylko narastającą dynamiką, ale także muzyką na żywo i współczesną reżyserią świateł” .

Koncept: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

Choreografia: Joanna Czajkowska, Iwona Gilarska, David Cassel, Jacek Krawczyk

Tańczą: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich

Muzyka: Grzegorz Welizarowicz, Rafał Dętkoś

Reżyseria świateł: Artur Aponowicz

Fotografia z próby: Milena Kotecka

Czas: około 45 minut

Premiera: 3.12.2005

Specjalne podziękowania dla dr Tomasza Wiśniewskiego.

Spektakl zrealizowany dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Bilety (30 zł, 20 zł)  można rezerwować mailowo: sopot.dance.theatre@gmail.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

SOPOT: Teatr na Plaży, Aleja Mamuszki 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close