Sopot/V Urodziny Teatru na Plaży: Sopocki Teatr Tańca „Sztuka oddychania” i „Vitruvian Man. Preludium”

Zdjęcie: Sopot/V Urodziny Teatru na Plaży: Sopocki Teatr Tańca „Sztuka oddychania” i „Vitruvian Man. Preludium”

Sztuka oddychania. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji V Urodzin Teatru na Plaży Sopocki Teatr Tańca zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: Vitruvian Man. Preludium w choreografii Jacka Krawczyka i Sztuka oddychania w choreografii Joanny Czajkowskiej.

Vitruvian Man. Preludium

Vitruvian Man. Preludium jest współczesnym studium na temat ludzkiego ciała; ciała tancerza w ruchu, w konkretnej przestrzeni, a także – możliwości ekspresyjnych w określonych warunkach. Przedstawienie jest poszukiwaniem interakcji między ciałem fizycznym i osobowością tancerza oraz ich możliwości wyrazowych. Konfrontacja z taką przestrzenią jest indywidualnym spojrzeniem twórców na ekspresyjne możliwości skodyfikowanego ciała, analizą w określonych warunkach podstawowych cech tańca współczesnego takich jak ciężar, balansowanie między stanem równowagi a upadkiem, izolacja, policentryzm, a przede wszystkim przepływem – momentem napięć i rozluźnień oraz zespoleniem umysłu i ciała w jeden wyrazisty instrument nieograniczony jakąkolwiek treścią. Choreografia wykonywana jest tutaj z niemal matematyczną precyzją. Spektakl mieści się w konwencji symboliki, gestu, oszczędnego ruchu. Istotnym elementem sztuki jest również wizualizacja autorstwa Łukasza Borosa wykonana według założeń geometrycznych, a także eksperymentalna muzyka Karoliny Rec i Rafała Dętkosia.

Rzymski architekt Witruwiusz stworzył teorię, zgodnie z którą ciało człowieka jest idealnie proporcjonalne. Zainspirowało to Leonarda da Vinci do namalowania rysunku człowieka witruwiańskiego – o idealnych proporcjach – wpisanego jednocześnie w koło i kwadrat. Zgodnie z tradycją pitagorejską okrąg symbolizuje sferę duchową, a kwadrat materialną egzystencję. Ludzkie ciało reprezentuje więc doskonałe połączenie materii i ducha, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jego proporcjach.

Spektakl został zrealizowany dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

Koncept i choreografia: Jacek Krawczyk

Taniec: Katarzyna Wyborska, Jacek Krawczyk

Muzyka: Karolina Rec, Rafał Dędkoś

Wizualizacje: Łukasz Boros

Kostiumy: Julia Porańska

Reżyseria świateł premiery: Artur Aponowicz, realizacja: Rico

Stylizacja: Marzena Okoń

Zdjęcia promocyjne: Bartosz Cybowski
Inspiracja: Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci
Premiera: 20 listopada 2010, Sopot Teatr na Plaży

Sztuka oddychania

Sztuka oddychania to intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro De Arte Respirandi, na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy. Nie ma tu prostych historii – są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek – traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują oddech przez pryzmat swojego medium.

poprzeczny flet barokowy: Maja Miró Wiśniewska

choreografia i taniec: Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca), Agafia Wieliczko

scenografia, instalacje: Ada Majdzinskaa (WL4)

światła: Rico
Premiera: 29.10.2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Sopot: Teatr na Plaży, al. Mamuszki 2

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close