Częstochowa/ Festiwal Kultury Alternatywnej FRYTKA OFF: Sopocki Teatr Tańca „Natura”

Zdjęcie: Częstochowa/ Festiwal Kultury Alternatywnej FRYTKA OFF: Sopocki Teatr Tańca „Natura”

Wariat i zakonnica. Fot. Andrzej Sip.

Wersja do druku

Udostępnij

Ciało me wklęte w korowód istnienia,
Wzruszone słońcem od stóp aż do głów,
Zna ruchy dziwne i znieruchomienia,
Które zeń w śpiewie przechodzą do słów.
Bolesław Leśmian ze zbioru Dziejba leśna

Ideą spektaklu jest oddanie znaczenia i założeń filozoficznych poezji Leśmianaz uwzględnieniem trójkąta Natura – Bóg – CzłowiekcChoć dla poety stworzenie pierwotnego, ludowego mikrokosmosu było sposobem przedstawienia rozważań na temat stosunku natury i człowieka, jednostki i zbiorowości, sztuki i metafizyki, STT celowo rezygnuje z oczywistej „ludowości” na rzecz panteizmui animalizmu wyrażającego się w niedosłownych postaciach (tancerze jako skrzyżowanie ludzi, zwierząt i roślin) oraz symbolizmu. Rytm i melodyka wiersza mają tu wywoływać określony nastrój. Leśmian był wierny wymagającej konstrukcji sylabotonicznej, nadającej specyficzny rytm jego poezji, który również jest ważnym elementem spektaklu.

Sopocki Teatr Tańca zaprasza zatem widza do świata z pogranicza ballady i fantasy, w którym pobrzmiewa echo romantyzmu, a także symbolizm.Choć Natura powstała z poszukiwań stricte literacko-choreograficznych, sceniczna forma spektaklu jest bogata i lekka, cieszyć będzie, zarówno widza dorosłego, jak i młodego.

z inspiracji poezją Bolesława Leśmiana
Koncept, scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska
Choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Katarzyna Antosiak, Monika Grzelak Kacper Matuszewski, Jacek Krawczyk
Kostiumy: Julia Porańska, Beata Hadaś
Scenografia: Piotr Czajkowski
Muzyka: Rafał Kowal
Wizualizacje / film: [OKO OTO] – Natalia Osuch, Dominik Rudasz
Fotografia promująca: Andrzej Sip
Projekt plakatu: A. Paluszyński

Przewidywany czas: 50 minut

Wersja plenerowa- pierwsza wersja oryginalna:

Wersja druga poszerzona, ze szczudlarzami:

http://www.youtube.com/watch?v=HY_CWgBIIcQ

 

 

 

Z recenzji: 

„Natura Sopockiego Teatru Tańca jest ciekawą konfrontacją poezji i tańca, z korzyścią dla obojga. Widzowie nie otrzymują bowiem interpretacji wierszy czy poematów ze szkolnego apelu, a ich zmysłowy, pełen niepokoju nastrój. Natura nie posiada linearnej fabuły – to zastaw gęstych od emocji tanecznych zdarzeń. Wyrasta z ducha odrealnionych, fantastycznych poematów Bolesława Leśmiana, rozgrywających się gdzieś na pograniczu jawy i snu. […]”
Ł. Rudziński, Efektowna „Natura” Sopockiego Teatru Tańca, trójmiasto.pl; 26.02.2011

„[…] Rytmiczność poezji czołowego twórcy XX-lecia międzywojennego z jednej strony była próbą uporządkowania nieokiełznanej Natury, jak również próbą udowodnienia istnienia porządku we wszechświecie. […] Sopocki Teatr Tańca podszedł do koncepcji ducha Natury w sposób bardzo profesjonalny, jak na off-teatr, budując całość środkami pozwalającymi na wyeksponowanie zasadniczych cech „Leśmianowskiej” poezji rytmu: oniryczności, powtarzalności, wieloznaczności i przenikalności światów personalnych z ożywionymi zaledwie.[…] Postaci wyłaniające się na scenie przeobrażały się płynnie z „konsystencji” roślinnej w zwierzęcą, czasem nawet ludzką, rezonując ze światłem i dźwiękiem, ulegając mu i podporządkowując formalnie.[…]
K. Wysocka, Powolna ekscentryczność Natury, Gazeta Świętojańska, 04.03.2012

Fragmenty spektaklu Natura:
http://www.youtube.com/watch?v=yDWVpHwfQbQ

 

Natura
z inspiracji poezją Bolesława Leśmiana

Koncept, scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska / Choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Monika Grzelak, Katarzyna Antosiak, Jacek Krawczyk / Kostiumy: Julia Porańska, Beata Hadaś /
Scenografia: Piotr Czajkowski / Muzyka: Rafał Kowal / Wizualizacje / film: [OKO OTO] – Natalia Osuch, Dominik Rudasz / Fotografia promujące: Andrzej Sip

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 23:00

ul. Piłsudskiego, Częstochowa

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close