Kraków/Scena dla tańca 2015/Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii: Eryk Makohon „Kwadryga na trzech” i Jacek Krawczyk „Helikopter Tanz Streichquartett”

Zdjęcie: Kraków/Scena dla tańca 2015/Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii: Eryk Makohon „Kwadryga na trzech” i Jacek Krawczyk „Helikopter Tanz Streichquartett”

Kwadryga na trzech. Fot. Bartek Cieniawa

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: Kwadryga na trzech w choreografii Eryka Makohona oraz Helikopter Tanz Streichquartett w choreografii Jacka Krawczyka i Joanny Czajkowskiej.

Kwadryga na trzech

…forma, proporcja, faktura, kontrapost, bryła, światłocień, kompozycja spiralna, złota proporcja, rytm, skala, relief, statyka, konstrukcja, gęstość, dynamika, grupa, ciężar, porządek, architektura, materia, anatomia, trójwymiarowość, przestrzeń…

do oglądania głównie dookolnego, rzadziej do spoglądania z góry lub z dołu. Może posiadać fakturę lub kolor. Można je klasyfikować ze względu na skalę. Technika wykonania zależy od użytego materiału…

Twórcom udała się trudna sztuka zrobienia spektaklu, który ani na chwilę nie sugerował genderowych dwuznaczności. Męskie trio ubrane tylko w czarne spodenki bardzo zdecydowanie zabrało nas w świat starożytnych herosów, muskularnych ciał z greckiej wazy wzbogaconych energią mistrzów parkour. Tu też brawa były spore i słusznie.

dziennikwschodni.pl, 12.11.2012

reżyseria, choreografia, światło: Eryk Makohon

wykonanie: Jan Lorys, Paweł Łyskawa, Tomasz Urbański

produkcja: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

czas trwania: 35 min.

premiera: 2.05.2012, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

Helikopter Tanz Streichquartett

Helikopter Quartett to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinza Stockhausena. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery.

Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne „ja” z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska

muzyka: Karlheinz Stockhausen

wykonanie: Jacek Krawczyk

produkcja: Dance SIC! Association

czas trwania: 20 min.

premiera: 26.08.2005, Klub Żak, Gdańsk

***

Projekt Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii to projekt autorski Anny Królicy, Eryka Makohona i Pawła Łyskawy, który  jest odpowiedzią na realizowany w ramach Scena dla tańca 2014  projekt Portrety. Kobiety w polskiej choreografii. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na temat męskości w tańcu oraz na wpływ mężczyzn-choreografów na polską kulturę tańca. Do projektu zaproszeni zostali choreografowie-przedstawiciele różnych pokoleń, języków i tradycji; pokazane zostaną spektakle, które poruszają zagadnienia tożsamości męskiej oraz męskich ról kulturowych. Kuratorzy chcieliby włączyć się do dyskusji, która toczy się w szeroko rozumianej sztuce i społeczeństwie. Interesują ich problemy wzorców i norm kulturowych w kontekście mężczyzn oraz obwieszczany wielokrotnie kryzys męskiej podmiotowości, a także subwersja męskości.

 

Projekt Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

Więcej informacji:  www.scenadlatanca.pl

Logo Scena dla tańca (miniaturka)    IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close