Sopot: Sopocki Teatr Tańca „ Wariat i zakonnica” i „Helikopter Tanz Streichquartett” – chor. Jacek Krawczyk

Zdjęcie: Sopot: Sopocki Teatr Tańca „ Wariat i zakonnica” i „Helikopter Tanz Streichquartett” – chor. Jacek Krawczyk

Wariat i zakonnica. Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr na Plaży zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru. Sopocki Teatr Tańca pokaże Wariata i zakonnicę (chor. Jacek Krawczyk i Izabela Sokołowska) oraz Helikopter Tanz Streichquartett (chor. Jacek Krawczyk i Joanna Czajkowska). We wrześniu 2015 roku spektakl Wariat i zakonnica pokazywany był w Chinach podczas Beijing Fringe Festival.

Wariat i zakonnica

Interpretacja przez artystów Sopockiego Teatru Tańca tekstu Witkacego skupia się wokół WOLNOŚCI w dwóch wymiarach: osobistej i artystycznej. Pierwsza z nich dotyczy norm społecznych kreślących ramy wolności jednostki, druga wolności w sztuce, w podejmowanych artystycznych wyborów.

Oba aspekty wolności są ze sobą nierozerwalnie powiązane poprzez artystę, poetę Mieczysława Walpurga oraz relacje w jakiej on pozostaje wobec świata (szpital psychiatryczny) i otaczających go osób, z których najważniejsza staje się Siostra Anna. W konsekwencji widz obserwuje zmagania zniewolonego fizycznie (kaftan bezpieczeństwa, izolatka) człowieka, który nie mogąc żyć i tworzyć, wdaje się w relację z młodą dziewczyną, w której upatruje sprzymierzeńca, wybawicielkę. Relację daleko odbiegająca od  normalnej zażyłości pacjent – siostra zakonna. Relacji której w pełni oddaje się Anna zdecydowanie przekraczając granicę wyznaczonej wcześniej realności zakonu i ścisłych norm.

W tej sytuacji nikt nie może zwyciężyć: podobnie, jak u Witkacego w finale nie ma Zdrowych i Chorych, nie ma Wolnych i Zniewolonych. Autorzy spektaklu celowo przesuwają akcent na postać Anny, która zdaje się być niemą realizacją słów swojej przełożonej – Siostry Barbary: „Oto jest cała wasza psychiatria!! Ja na stare lata nie wiem już, kto jest wariatem ja czy pan, czy oni. O, Boże, Boże! Zmiłuj się nade mną. Ja chyba już oszalałam.”.

Trailer

Reżyseria, choreografia: Jacek Krawczyk, Izabela Sokołowska

Tańczą: Dorota Zielińska, Jacek Krawczyk

Scenariusz na podstawie dramatu Witkacego: Joanna Czajkowska

Kostiumy: Magdalena Arłukiewicz

Muzyka: Karolina Rec, Przemysław Etamski

Mastering: Mariusz Noskowiak
Scenografia: Jacek Krawczyk

Wizualizacje: Natalia Osuch, Dominik Rudasz

Światła: Artur Aponowicz

Fotografie: Alicja Byzdra

Premiera: 1 maja 2012, Teatr na Plaży

Czas: 40 minut

Helikopter Tanz Streichquartett

Helikopter Quartett to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinza Stockhausena. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery.

Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne „ja” z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska

muzyka: Karlheinz Stockhausen

wykonanie: Jacek Krawczyk

produkcja: Dance SIC! Association

czas trwania: 20 min.

premiera: 26.08.2005, Klub Żak, Gdańsk

Bilety: normalny: 30 zł, ulgowy : 20 zł

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Sopot: Teatr na Plaży, ul. Mamuszki 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close