Ludzie tańca

Izabela Sokołowska-Boulton

  • tancerka
  • choreografka
Zdjęcie: Izabela Sokołowska-Boulton

Na zdjęciu: Izabela Sokołowska-Boulton. Fotografia: Archiwum Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Wersja do druku

Udostępnij

Wybitna tancerka młodego pokolenia. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. W latach 2002–2007 solistka Royal Danish Ballet (Duńskiego Baletu Królewskiego). Pedagożka tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku w latach 2012–2016. Jurorka Ogólnopolskich Konkursów Baletowych. Absolwentka wydziału Pedagogiki Tańca i Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od września 2016 roku baletmistrzyni oraz zastępczyni kierownika baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą, m.in. jedynego w historii Polski złotego medalu na XX Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Warnie w roku 2002. Wielokrotnie nagradzana na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku: lata 1999, 2001, 2003. Wyróżniona nagrodą za Wyjątkową Osobowość Sceniczną w roku 2002. Jest laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej Gryf Pomorski w kategorii debiut roku 2003 i stypendystką: Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (1999–2002), Prezesa Rady Ministrów (2000–2001), Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne (2002–2003).

Jako tancerka klasyczna, neoklasyczna i współczesna kreowała główne role u najwybitniejszych choreografów XX i początku XXI wieku, takich jak: August Bournonville, George Balanchine, Fleming Flindt, Harald Lander, Kenneth McMillan, John Neumeier, William Forsyth, Ove Sholz, Sidi Larbi Cherkaoui, Ulisses Dove, Jiri Kylian, Jean Christophe Maillot, Alexei Ratmansky, Nicolo Fonte, Jacoppo Godani, Jorma Elo, Tim Rushton, Yang Yang Wang, Peter Martins.

Współpracowała z Sopockim Teatrem Tańca od 2011 do 2014 roku: autorka choreografii, reżyserii i tancerka w spektaklu Dali (2011), tańczyła w Fast Act – Sztuka znikania (2012), jest też autorką choreografii, reżyserii i tańczyła w spektaklu Wariat i Zakonnica (2012). Dyrektorka artystyczna i autorka choreografii do spektakli Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis.

W Operze Bałtyckiej przygotowała choreografie do oper Thaïs Jules’a Masseneta i Olga Jorge Antunesa. Wspólnie z Wojciechem Warszawskim stworzyli choreografie do Aidy Giuseppe Verdiego oraz do wielu wieczorów baletowych, w tym do L’universe de la danse do muzyki Gothshalka i Bolero Ravela, II aktu baletu Giselle Adolpha Adama i Kopciuszka Siergieja Prokofiewa.

Z Katarzyną Antosiak w FAST ACT - Sztuka znikania. (pierwsza z lewej). Fot. Andrzej Sip.
Izabela Sokołowska w Fast ACT. Fot. Andrzej Sip.
Izabela Sokołowska w Fast ACT. Fot. Andrzej Sip.
Izabela Sokołowska (po lewej) z Joanną Czajkowską z spektaklu DALI> Fot. z materiałów Sopockiego Teatru Tańca.

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close