Sopot/Bliżej Teatru: Sopocki Teatr Tańca „Wariat i zakonnica”

Zdjęcie: Sopot/Bliżej Teatru: Sopocki Teatr Tańca „Wariat i zakonnica”

Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Bliżej Teatru realizowanego we współpracy z Fundacją Pomysłodalnia Sopocki Teatr Tańca pokaże spektakl Wariat i zakonnica. Interpretacja przez artystów Sopockiego Teatru Tańca tekstu Witkacego skupia się wokół wolności w dwóch wymiarach: osobistej i artystycznej. Pierwsza z nich dotyczy norm społecznych kreślących ramy wolności jednostki, druga wolności w sztuce, w podejmowanych artystycznych wyborów. Oba aspekty wolności są ze sobą nierozerwalnie powiązane poprzez artystę, poetę Mieczysława Walpurga oraz relacje w jakiej on pozostaje wobec świata (szpital psychiatryczny) i otaczających go osób, z których najważniejsza staje się Siostra Anna. W konsekwencji widz obserwuje zmagania zniewolonego fizycznie (kaftan bezpieczeństwa, izolatka) człowieka, który nie mogąc żyć i tworzyć, wdaje się w relację z młodą dziewczyną, w której upatruje sprzymierzeńca, wybawicielkę.

Relację daleko odbiegająca od  normalnej zażyłości pacjent – siostra zakonna. Relacji której w pełni oddaje się Anna zdecydowanie przekraczając granicę wyznaczonej wcześniej realności zakonu i ścisłych norm.

W tej sytuacji nikt nie może zwyciężyć: podobnie, jak u Witkacego w finale nie ma Zdrowych i Chorych, nie ma Wolnych i Zniewolonych. Autorzy spektaklu celowo przesuwają akcent na postać Anny, która zdaje się być niemą realizacją słów swojej przełożonej – Siostry Barbary: „Oto jest cała wasza psychiatria!! Ja na stare lata nie wiem już, kto jest wariatem ja czy pan, czy oni. O, Boże, Boże! Zmiłuj się nade mną. Ja chyba już oszalałam.”.

Trailer

Reżyseria, choreografia: Jacek Krawczyk, Izabela Sokołowska

Taniec: Dorota Zielińska, Jacek Krawczyk

Scenariusz na podstawie dramatu Witkacego: Joanna Czajkowska

Kostiumy: Magdalena Arłukiewicz

Muzyka: Karolina Rec, Przemysław Etamski / Mastering: Mariusz Noskowiak

Scenografia: Jacek Krawczyk

Wizualizacje: Natalia Osuch, Dominik Rudasz

Światła:  Artur Aponowicz

Fotografie: Alicja Byzdra

Logo Sopocki Teatr Tańca białe tło (miniaturka)    Logo SIC! Dance Association Sopot (miniaturka)

O projekcie Bliżej Teatru

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Sopot: Teatr na Plaży, Aleja Mamuszki 2 (pokaz zamknięty)

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close