Sopot: „Postscriptum” pierwszy dzień celebracji zakończenia działalności Sopockiego teatru Tańca

Zdjęcie: Sopot: „Postscriptum” pierwszy dzień celebracji zakończenia działalności Sopockiego teatru Tańca

25 lat Sopockiego Teatru Tańca. Celebracja zakończenia działalności. Plakat: materiały własne organizatora

Artyści Sopockiego Teatru Tańca zapraszają na wydarzenie kończące i podsumowujące 25 lat działalności zespołu.
Przez dwa grudniowe wieczory – 16 i 17 grudnia – będą odbywać się pokazy spektakli, filmów, rozmowy i spotkania. Pierwszy wieczór rozpocznie się 16 grudnia 2023 o godzinie 19.00 na scenie Teatru Atelier w Sopocie.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Tworząc autorski teatr przez ćwierć wieku Joanna M. Czajkowska i Jacenty Krawczyk stworzyli ponad 60 spektakli i performance’ów, które prezentowali na niezliczonych festiwalach aż na trzech kontynentach. Artyści wypracowali własny styl, który jest wypadkową ich odmiennych osobowości, a opisywany był przez krytyków jako intelektualny, filozoficzny, estetycznie wysmakowany, interdyscyplinarny. Z Sopockim Teatrem Tańca współpracowało ponad 50 artystów tańca i wielu twórców innych dziedzin. Po dwudziestu pięciu latach twórcy teatru podjęli niełatwą, ale konieczną decyzję o zamknięciu działalności zespołu.

Program:

Spektakl Alchemik Halucynacji

Pomysł, by stworzyć spektakl taneczny w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta powstał niejako z potrzeby szukania odpowiedzi na dwa, naszym zdaniem, podstawowe pytania dotyczące każdego człowieka i artysty: o sens życia i o formę, znaczenie twórczości. Spektakl, zatem nie jest transkrypcją wierszy poety, ale osobistą ich interpretacją. Widowisko składa się z poszczególnych sekwencji – obrazów. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z sekwencji stały się wybrane przez nas wiersze. Pracując nad strukturą przedstawienia, zachowaliśmy oryginalną perspektywę, taką,
jaka jest w tomiku. Widowisko składa się z poszczególnych sekwencji – obrazów. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z sekwencji stały się wybrane przez nas wiersze. Pracując nad strukturą przedstawienia, zachowaliśmy oryginalną perspektywę, taką, jaka jest w tomiku. Od przyjrzenia się samemu sobie, analizy własnego „ja” fizycznego i duchowego z bardzo bliska (Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz, O dwu nogach Pana Cogito, Przepaść Pana Cogito), poprzez próbę osiągnięcia stanu doskonałego, uspokojenia, wyalienowania (Pan Cogito a myśl czysta, Pan Cogito a ruch myśli, Alienacje Pana Cogito), po umiejscowienie człowieka w otaczającej go rzeczywistości, w świecie „globalnej wioski” i kultury masowej, gdzie trwa nieustająca pogoń za nowością i sensacją (Pan Cogito o magii, Co myśli Pan Cogito o piekle), po końcowe przesłanie (Pan Cogito o postawie wyprostowanej, Przesłanie Pana Cogito).

To, co dla twórców jest najważniejsze, to głębokie przekonanie o tym, że zarówno w poezji, jak i w teatrze tańca, możliwe jest opisanie wewnętrznego świata istoty ludzkiej, jej skomplikowanych refleksji i spostrzeżeń w sposób jasny i czytelny, ale również metaforyczny.

Twórcy:

koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

muzyka: Rafał Dętkoś

scenografia: Jacek Krawczyk

kostiumy: Jola Słoma, Mirek Trymbulak

metaloplastyka: Edyta Smorawska, Marcin Tomaszewski

fotograficy: Magdalena Brzezińska, Radosław Orłowski

inspiracja: cykl wierszy „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta

Premiera: 15.12.2006, Sopot

Wielka Improwizacja z muzyką jazzową na żywo z udziałem tancerzy STT i gości.

Uczta muzyczno – ruchowa, pełna zaskakujących momentów, w której wezmą udział m.in. Joanna Nadrowska, Aleksandra Foltman, Katarzyna Wyborska, Barbara Jasińska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Larysa Grabińska,Kamila Maik, Ewa Kliszewska,Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska. Gościem specjalnym będzie Bożena Eltermann.
Improwizacje muzyczne: Ireneusz Wojtczak, Michał Gos, śpiew Lena Gruszczyńska

Prezentacje muzyczno – filmowe z wybranych spektakli teatru.
zobaczymy i usłyszymy prace z ostatnich kilku lat autorstwa Katarzyny Teresy Turowskiej, Łukasza Borosa do muzyki Mariusza Noskowiaka.

Rozmowy

Bilety dostępne tylko online:
Celebracja zakończenia działalności Sopockiego Teatru Tańca, pierwszy dzień

Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk "Alchemik Halucynacji", Fot. Radosław Orłowski

Joanna M. Czajkowska, Jacenty Krawczyk "Alchemik Halucynacji" Fot. Kamil Hoffman

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Sopot: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Al. Mamuszki 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close