Ludzie tańca

Zdjęcie: Wojciech Kaproń

Wojciech Kaproń. Portret.

Wersja do druku

Udostępnij

Wojciech Kaproń − tancerz i pedagog. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie − specjalności teatr na kierunku menedżer i animator kultury Wydziału Pedagogiki i Psychologii (2002), a także specjalności animacja kultury w Instytucie Pedagogiki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1988-1995 tancerz Klubu Tańca Towarzyskiego „Lider” w Lublinie, a następnie tancerz Klubu Tańca Towarzyskiego „Zamek” w Lublinie (do 1997). Uczestnik i finalista wielu konkursów ogólnopolskich międzynarodowych w tańcu towarzyskim. Od 1998 roku regularnie uczestniczył w warsztatach tańca współczesnego i różnych technik pracy z ciałem (Polska), tj. technika releasing, contact improvisation, body conditioning, BMC, improwizacja i inne.

W latach 1997-2002 artysta był tancerzem i asystentem choreografa Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Hanny Strzemieckiej. Od 2001 roku Kaproń jest tancerzem Lubelskiego Teatru Tańca. Występował w spektaklach Traktat optyczny (chor. Hanna Strzemiecka, 2001), Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy (chor. Hanna Strzemiecka, 2002), solo Bellissimo (chor. Ryszard Kalinowski, 2003), plepleJAdy (chor. Hanna Strzemiecka, 2004), Snooker (2005), I znów, i jeszcze raz (chor. Ryszard Kalinowski2006), 48/4 (chor. Ryszard Kalinowski, 2007), NN. Wacławowi Niżyńskiemu (chor. Ryszard Kalinowski, 2008).W 2008 w ramach pracy w grupie przygotował swoje pierwsze autorskie solo oraz w swojej Kosmos, które prezentowane było m.in. podczas Polskiej Platformy Tańca 2010.

W 2006 roku gościnnie występował w spektaklu Portraits Cie Stanislaw Wisniewski z Francji oraz Just. Po prostu W& M Physical Theatre z Kanady.W latach 2008-2009 twórca współpracował z Fundacją Teatroterapii Lubelskiej, m.in. przy realizacji teatralnego happeningu Trzynastego. Nawet w grudniu jest wiosna. W 2010 roku współpracował z Teatrem Andersena, wcielając się w rolę Barona de Wintera w Trzech Muszkieterach. Od 2003 roku jest współorganizatorem i pedagogiem Otwartych Warsztatów Taneczno-Kondycyjnych w Centrum Kultury w Lublinie.

Obecnie Kaproń współpracuje przy organizacji inicjatyw artystyczno-pedagogicznych Lubelskiego Teatru Tańca, tj. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca oraz Forum Tańca Współczesnego, Międzynarodowy Dzień Tańca, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego.

Artysta jest uczestnikiem wielu festiwali w Polsce i za granicą, m.in. USA, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja, Ukraina, Białoruś, Hiszpania, Finlandia. W 2005 roku został wyróżniony Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Lublin za twórczość artystyczną i działalność kulturalną na rzecz miasta.

gracerunners. Fot. Marta Ankiersztejn.
Kosmos.
Kosmos.
Wojciech Kaproń. Portret.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close