
Fot. Maciej Rukasz/Centrum Kultury w Lublinie
Fot. Maciej Rukasz/Centrum Kultury w Lublinie
Lubelski Teatr Tańca zaprasza na plenerowy pokaz fragmentów spektaklu Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy na ulicy Szajnochy we Wrocławiu w ramach Koalicji Miast 2016.
Lubelski Teatr Tańca z okazji otwarcia po renowacji Centrum Kultury w Lublinie (2013) zaprosił do współpracy włoskiego choreografa, pedagoga i dyrektora artystycznego Compagnie Deja Donne Simone Sandroniego. Ciekawe i intrygujące spotkanie tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca z Sandronim przyniosło w efekcie spektakl Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy. Powstało przedstawienie niezwykle dynamiczne zarówno na płaszczyźnie reżyserii, choreografii, jak i muzyki. Tancerze poprzez ruch, gest, mimikę i słowo opowiadają swoje historie – zabawne, wzruszające, w których prawda miesza się z fikcją literacką. Widzowie mogą nie tylko zobaczyć, ale też posłuchać, jak wygląda praca tancerza i poznać jej zarówno pozytywne, jak i negatywne strony.
O spektaklu:
Istnieją historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy i takie, których lepiej byłoby też nigdy nie opowiedzieć. Historie, które sprawiają, że w oczach odbiorców stajemy się wielcy, bądź dramatycznie kurczymy się. Są chwile, kiedy czujemy potrzebę, aby coś powiedzieć, wyznać, ale opowieść pozostaje uwięziona w gardle oraz pomiędzy słowem zdolnym otworzyć wielkie drzwi a ciszą –oddziela je jedynie niewielka przestrzeń: jak mały kamień na krawędzi urwiska, który z powiewem wiatru lub pod ciężarem motyla, mógłby spaść w przepaść. Cztery charaktery, cztery osoby „opowiadają” swoje historie: słowami, obrazami, ciałem i ruchem, w ciszy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Cztery różne osobowości, zbyt blisko siebie, zarówno w przestrzeni fizycznej jak i czasowej, przesiąknięte sobą nawzajem, walczą o uwagę i intymność. Rozdrażnieni, jak na niedzielnym obiedzie rodzinnym, chcą znaleźć historię, której jeszcze nigdy nie opowiedzieli.
Choreografia i reżyseria: Simone Sandroni (Włochy)
asystentka choreografa: Elvira Zuñiga (Niemcy)
światło: Grzegorz Polak
dźwięk / video: Dariusz Kociński,
muzyka: collage
taniec: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, produkcja: Teatr Centralny, Centrum Kultury w Lubline,
premiera: 28.09.2013
czas trwania: 60 min
Wstęp wolny.
***
Lublin wykreował swój program w inspirującym dialogu między wielokulturowym dziedzictwem a wyzwaniami przyszłości. Sceną prezentacji stanie się – położona w samym centrum Wrocławia – ulica Karola Szajnochy. To właśnie na niej najwięksi i najbardziej znani lokalni artyści zbudują scenerię Lublina – unikalnego miasta inspiracji, w którym współczesność przeplata się z bogatą historią. Kilkudniowe widowisko odzwierciedlać będzie dialog tradycji z nowoczesnością poprzez interaktywne działania kulturowe oparte na spektaklach teatralnych, tanecznych, projekcjach filmowych, koncertach oraz pokazach sztukmistrzowskich. Koalicja Miast 2016, to po pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.
Organizator: Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart
Partner strategiczny: KGHM