Lubelski Teatr Tańca zaprasza na plenerowy pokaz fragmentów spektaklu Stalking Paradise na ulicy Szajnochy we Wrocławiu w ramach Koalicji Miast 2016.
Stalking Paradise to spektakl pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów, Külli Roosna i Kenneth Flak, w którym tancerze Lubelskiego Teatru Tańca oraz Pracowni Fizycznej z Łodzi wspólnie poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. W co wierzymy? Dlaczego wierzymy w to, co robimy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania?
Rozmaite elementy wiary poddane są w spektaklu poddane analizie, zarówno poprzez ruch, jak i dźwięk oraz tekst: dogmatyzm, płynność, zmiana, stabilność, adaptacja. Na jakiej podstawie podejmujemy nasze decyzje? Podejmujemy działania, aby wypełnić społeczne oczekiwania, czy raczej kierując się przede wszystkim własnymi przekonaniami? Jak rozpoznajemy różnicę pomiędzy tymi dwiema opcjami – czy w ogóle istnieje między nimi jakaś istotna różnica?
Niech staną się bezradni jak dzieci,
ponieważ słabość jest wielka, a siła jest niczym.
W chwili narodzin człowiek jest słaby i wiotki,
w chwili śmierci – twardy i sztywny.
Gdy drzewo rośnie, jest delikatne i łamliwe,
kiedy usycha i marnieje, umiera.
Twardość i siła to towarzysze śmierci.
Giętkość i słabość są przejawami życia.
To, co zatwardziałe, nigdy nie wygra.
Stalker, Andriej Tarkowski
Czy naprawdę chcielibyście aby spełniły się wasze najskrytsze pragnienia?
koncepcja i choreografia: Külli Roosna, Kenneth Flak
taniec: Beata Mysiak, Anna Żak , Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń/ Lubelski Teatr Tańca, Aleksandra Łaba (Ewelina Drzał – Fiałkiewicz), Wojciech Łaba/Pracownia Fizyczna
muzyka i wideo: Kenneth Flak
światło: Grzegorz Polak
realizacja dźwiękowa: Dariusz Kociński
czas: 60 min
produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca
premiera: 13 września 2014, Lublin.
Spektakl „Stalking Paradise” został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2014”.
Wstęp wolny.
***
Lublin wykreował swój program w inspirującym dialogu między wielokulturowym dziedzictwem a wyzwaniami przyszłości. Sceną prezentacji stanie się – położona w samym centrum Wrocławia – ulica Karola Szajnochy. To właśnie na niej najwięksi i najbardziej znani lokalni artyści zbudują scenerię Lublina – unikalnego miasta inspiracji, w którym współczesność przeplata się z bogatą historią. Kilkudniowe widowisko odzwierciedlać będzie dialog tradycji z nowoczesnością poprzez interaktywne działania kulturowe oparte na spektaklach teatralnych, tanecznych, projekcjach filmowych, koncertach oraz pokazach sztukmistrzowskich. Koalicja Miast 2016, to po pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.
Organizator: Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart
Partner strategiczny: KGHM