Kraków/SPACER 2013: Lubelski Teatr Tańca „NN. Wacławowi Niżyńskiemu”

Zdjęcie: Kraków/SPACER 2013: Lubelski Teatr Tańca „NN. Wacławowi Niżyńskiemu”

Fot. Mariusz Bielecki

Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektaklu NN. Wacławowi Niżyńskiemuw ramach Festiwalu  „Spacer” w Krakowie. Ryszard Kalinowski, choreograf: „Myślę, że każdy twórca nosi w sobie potrzebę zmierzenia się z tematami czy osobami, które są ponadczasowe. Nie można po prostu przejść obojętnie wobec takich osób czy problemów, niezależnie czy to w muzyce, malarstwie, literaturze czy każdej innej dziedzinie sztuki. A bywa i tak, że ulega się po prostu pokusie nawiązania osobistego kontaktu z Protoplastą czy Wielkim Artystą. Nie da się ukryć, że tak też jest z „tematem Niżyńskiego”, który był i jest dla tancerzy i choreografów ogromnie zagadkowy i intrygujący. Zwłaszcza dla tancerzy czy choreografów w podobnym wieku, co Niżyński u szczytu swej kariery. Jednak abstrahując od przywołanej tu z pewnym nadużyciem analogii wiekowej, można śmiało powiedzieć, że zagadka legendarnego geniuszu Niżyńskiego jest dla mnie przede wszystkim okazją do pochylenia się nad losem człowieka, artysty, mężczyzny. Podejmując decyzję o stworzeniu spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Niżyńskiego, skupiłem się na najistotniejszych, moim zdaniem, aspektach jego życia, spostrzegając, że stanowią one pary przeciwieństw: szczyt kariery a choroba, związek z mężczyzną (Diagilewem) a bycie z kobietą (żona), perfekcja w twórczości a kompletna nieporadność życiowa, podziw publiczności dla tancerza a odrzucenie choreografa, doskonałość interpretacji repertuaru klasycznego a przełamanie kanonów/barier klasycznych na rzecz stworzenia nowej wizji tańca i choreografii and last but not least bycie człowiekiem a bycie bogiem. Wszystko to wydaje mi się nieustannym zmaganiem się Niżyńskiego z otoczeniem, ludźmi i samym sobą. Jest to ciągłe upadanie i powstawianie, zasypianie i budzenie się, umieranie i powstawanie do życia. Pomimo niepowodzeń i odrzucenia. Niżyński, choć wydaje się tak dobrze znany („To największy tancerz wszechczasów”), pozostaje osobą nieodgadnioną, niezrozumiałą i nieokreśloną. Kto mówi, ze znał Niżyńskiego, kogo ma na myśli? Człowieka czy artystę? Tancerza czy choreografa? Kochanka- homoseksualistę czy męża i ojca? Geniusza czy chorego psychicznie? Niżyński to NN…”.

choreografia: Ryszard Kalinowski
wykonanie: Wojciech Kaproń, Ryszard Kalinowski
muzyka: Piotr Kurek
światło: James Clotfelter, Grzegorz Polak
produkcja: Centrum Kultury w Lublinie
premiera: 19 kwietnia 2008, Centrum Kultury w Lublinie

Bilety: 25 zł.

Bezpośrednio po spektaklu na Scenie Głównej odbędzie się rozmowa pospektaklowa widowni z artystami. Rozmowa będzie dotyczyć  spektakli danego dnia odbywających się na scenie głównej oraz studia C4.

Przewidywany czas  spotkania: 45 do 60 minut

Prowadzenie: Natalia Wilk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury (Scena Główna), Aleja Jana Pawła II 232

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close