Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/V: Joanna Czajkowska, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz „Octopus. Mów do mnie”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/V: Joanna Czajkowska, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz „Octopus. Mów do mnie”

Fot. Przemek Szalecki

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach V odsłony Sceny Tańca Studio 2017 Joanna Czajkowska i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz zapraszają na spektakl Octopus. Mów do mnie. W 1995 roku Joanna Czajkowska i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz (Teatr Patrz Mi Na Usta) podjęli współpracę artystyczną. Spotkanie to, mimo że burzliwe – z pozoru różniły ich estetyki teatralne – obrodziło dwuletnią współpracą. Okazało się, że ówczesna gwiazda Teatru Ekspresji, na początku własnej drogi artystycznej, oraz początkująca tancerka tańca współczesnego są wstanie wykreować wspólną przestrzeń. Zaznaczyć tu trzeba, że relacja ta opierała się na zasadzie mistrz – uczeń. Od tego momentu minęło 20 lat. W tym czasie narodził się Sopocki Teatr Tańca, a każdy ze wspomnianych artystów kontynuował swoją pracę, tworząc coraz bardziej rozpoznawalne, indywidualne światy. Światy, które nie spotykają się pod względem stylu czy technik teatralnych. Od 20 lat Dziemaszkiewicz i Czajkowska pracują nieprzerwanie, ale przez 18 lat nie spotkali się przy żadnym artystycznym przedsięwzięciu.

Ponowne spotkanie dojrzałych i świadomych artystów po tylu latach miało być eksperymentem zarówno na poziomie artystycznym, jak i ludzkim.. Zaowocowało zaskakująco – spektaklem  o miłości i pożądaniu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

kreacja, proces twórczy i wykonanie: Joanna Czajkowska, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz,
Muzyka: collage z wykorzystaniem nagrań terenowych
kostiumy: Krzysztof  „Leon” Dziemaszkiewicz
światła: Bartosz Cybowski
przygotowanie techniczne wideo: Natalia Osuch

Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz –  aktor, performer, choreograf. W latach 1987-1995 był tancerzem i asystentem choreografa w Teatrze Ekspresji w Sopocie. Brał udział we wszystkich realizacjach scenicznych i filmowych tego teatru. Od 1995 roku prowadzi własny teatr Patrz Mi Na Usta, najpierw w Gdańsku, a od 1997 roku w Berlinie. Jako tancerz i choreograf współpracował z berlińskim teatrem Moving M3 i z Teatrem „Babcia Zosia”. Od 2005 roku współpracuje z zamieszkałą w Hamburgu Mariolą Brillowską. Na stałe związany jest z sopockim Klubem Sfinks, dla którego tworzy choreografie, zdarzenia performatywne i happeningi. Dziemaszkiewicz to jeden z najodważniejszych współczesnych performerów – w swoich pracach łączy drag, rytuał, taniec, kabaret, itd.,  wprowadzając te elementy do codzienności. Teatr Dziemaszkiewicza jest życiem i może zdarzyć się wszędzie.

Joanna Czajkowska  – tancerka, choreografka, pedagog tańca, absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK – Studium Animatorów Kultury w Gdańsku.  Zdobyła dyplom artysty-tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy do Sekcji Tańca i Baletu ZASP, FIA – The International Federation of Actors oraz EON – The European Network of Independent Theatre Makers. W 2005, 2009 i 2010 roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wcześniej związana była z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca Wojciecha Mochnieja i Melissy Monteros. Jako choreografka i niezależny twórca zadebiutowała w roku 1997, a rok później zainicjowała artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co dało początek Sopockiemu Teatrowi Tańca (do marca 2010 działającemu pod nazwą Teatr Okazjonalny). Wspólnie zrealizowali kilkadziesiąt choreografii. Pod szyldem zespołu artystka tworzy  również autorskie spektakle solowe, m.in. TAK (2007), Rosso realtivo (2008) i Powiększenie/Zoom out (2009).

Biogramy kuratorów

***

Scena Tańca Studio

– 20 zł / jeden spektakl

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)    Studio Teatr Galeria (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Malarnia, Teatr Studio, Pl. Defilad 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close