Sopot/Metropolia jest Okey 2012: Dzień Tańca – Teatr LipZezRew, Sopocki Teatr Tańca, Tatiana Kamieniecka i Katarzyna Wolińska, Dzikistyl Company, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz

Zdjęcie: Sopot/Metropolia jest Okey 2012: Dzień Tańca – Teatr LipZezRew, Sopocki Teatr Tańca, Tatiana Kamieniecka i Katarzyna Wolińska, Dzikistyl Company, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz

Fot. Marek Degórski

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal „Metropolia Jest Okey” organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest dorocznym festiwalem łączącym trzy miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię, w wysiłku zmierzającym do przedstawienia lokalnej sztuk,i możliwie najszerszej publiczności, w możliwie najszerszym spektrum. Festiwal poświęcony jest wszystkim gatunkom muzyki, od popularnej po awangardową, literaturze, sztukom pięknym i teatrowi, ze szczególnym uwzględnieniem teatru tańca i sztuki performance. W trakcie „Dnia Tańca” w ramach festiwalu „Metropolia Jest Okey” 2012 pokazanych zostanie 5 przedstawień z udziałem 20 artystów, reprezentujących różnorodne podejście do koncepcji teatru tańca. Kontrastujemy bezkompromisowy performance z senną dramą, pokazujemy prace oparte na improwizacji obok formalnych gier i taniec współczesny obok „break’a”.

 

 

1. KOBIETA Z WYDM Teatr LipZezRew

Choreografia, wykonanie: Bożena Zezula, Danuta Markisz, Tomasz Lipski

Premiera : 2012

O spektaklu:

Spektakl Teatru LipZezRew inspirowany powieścią Abe Kobo Kobieta z Wydm, opowiada historię narodzin miłości . Jest to obraz uczucia, które potrzebuje czasu i zrozumienia. To uczucie jest walką, której finał jest z góry dla każdego wygrany.

O wykonawcach :

Bożena Zezula – Tancerka, aktorka, choreograf; współzałożycielka teatru „LipZezRew” (2000). W latach 1995 – 2000 była aktorką i tancerką w teatrze „Dada von Bzdülöw”. Z Teatrem Patrz Mi Na Usta występowała w spektaklach „Variete Cameleon” i „Różana góra”. Z Teatrem Okazjonalnym w 2006 r. współtworzyła spektakl ,,Kwadrat. Wersja 6”. Z teatrem LipZezRew zrealizowała spektakle: Niejaki Piórko i Ciało w Naprawie, Kobieta z Wydm.

Danuta Markisz – Tancerka związana z Teatrem Dada von Bzdülöw w latach 1996-2000. Współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni w latach 1996 – 2000.

Tomasz Lipski – Aktor, poeta, muzyk etnicznego zespołu Ikenga Drummers, współzałożyciel Teatru „ LipZezRew” . Gra we wszystkich spektaklach Teatru „LipZezRew” : „Niejaki Pan Piórko”, „Ciało w Naprawie” i „Kobieta z Wydm” .

2.WILD PROJECT Sopocki Teatr Tańca

Koncept, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska

Wykonanie: Katarzyna Wyborska, Maria Miotk, Dorota Zielińska, Larysa Grabińska, Barbara Pędzich, Magda Wójcik, Joanna Nadrowska, Grażyna Słaboń, Dawid Kisiel, Marcin Guzicki

Muzyka: Bartosz Hervy

Premiera : 2012

 O spektaklu:

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca z udziałem adeptów i tancerzy zespołu porusza temat instynktu i indywidualność człowieka jako istoty zanurzonej w zarówno biologicznych jak i społecznych uwarunkowaniach. WILD PROJECT zrealizowany w konwencji postmodernistycznego collage’u oscylując między przedstawieniem teatru tańca, a performance, jest zbiorem impresji wyrażających tęsknotę do bycia prawdziwym i prawdziwie wolnym. Inspiracją do powstania spektaklu była m.in. psychologiczna teoria instynktów Williama McDougalla.

 3. STREETWISE DzikiStyl Company

Wykonanie : Wioleta Fiuk, Partryk Gacki,

Wizualizacje: Andrzej Rajkowski

O spektaklu :

Spektakl zainspirowany fragmentem książki Valdemara Baldhead Łysiaka Konkwista, w charakterystycznym, czerpiącym z akrobatyki stylu grupy „Dzikistyl”. Ideologiczną bazę spektaklu Streetwise stanowią z jednej strony dekadenckie spostrzeżenia Łysiaka dotczące upadających ideałów piękna i miłości, z drugiej strony kryzysowi wartości spektakl przeciwstawia ciepliwość i troskę. W technice wykonania spektaklu dominują akrobatyczne figury, dynamiczny ruch czerpie ze stylu street dance, kojarzonego z breakdancem.

O wykonawcach:

Wioleta Fiuk : tancerka, współzałożycielka kolektywu „DzikiStyl Company”. Zwyciężczyni III edycji You Can Dance.

Tańczyła między innymi w spektaklu Cats Andrew Lloyd Webbera i All that jazz between us. Tańczyła w clipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D. Członek kolektywu DzikiStyl Company, którego spektakl Dzieci innego Boga miał premierę na Gdańskim Festiwalu Tańca 2011. Tańczyła w spektaklu Teatr Wybrzeże Nie-Boska Komedia w reżyserii Adama Nalepy. Zwyciężyła w konkursie „rezydencja/premiera” w ramch Gańskiego Festiwalu Tańca 2012.

Patryk Gacki: Tancerz. współzałożyciel grupy „DzikiStyl Company”. Tańczył w clipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D Love is Dangerous. W 2011 tańczył w spektaklach Dzieci innego Boga, Nie-Boska Komedia, spektaklu Teatru Wybrzeże w reżyserii Adama Nalepy. W 2008 zagrał w filmie w reżyserii Bruce Parramore Kochaj i Tańcz.

4. BEST F(R)IENDS

Choreografia, wykonanie: Tatiana Kamieniecka , Katarzyna Wolińska,

Muzyka: Paweł Osiński – na żywo.

Premiera: 2012

O spektaklu:

Duet Tatiany Kamienieckiej i Katarzyny Wolińskiej, powstały z inspiracji scenariuszem Persony Ingmara Bergmana. Podejmując temat jednostkowej osobowości i jej rozdwojenia spektakl dotyka relacji człowieka do społeczeństwa i samego siebie, poszukując momentu, kiedy w obliczu sytuacji granicznej człowiek konfrontuje się z nieodkrytą dotychczas, uśpioną stroną własnego ja.

 O wykonawcach :

Tatiana Kamieniecka – Tancerka, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia. W 2009 debiutowała w spektaklu Czerwona Trawa Teatru Dada von Bzdülöw. W 2010 roku wraz z Good Girl Killer realizowała spektakl Le Sni oraz współtworzyła produkcję Dada von Bzdülöw Le Sacre. W ramach projektu Klubu Żak „rezydencja/premiera 2011” zrealizowała spektakl Wieloryb, a w 2012 roku duet z Katrzyną Wolińską BEST F(R)IENDS.

Katarzyna Wolińska – Tancerka. Od dwóch lat współpracuje z Jackiem Owczarkiem z Pracowni Fizycznej w Łódzi. Studiuje na kierunku Choreografia i Techniki Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Trenuje weng chun kung fu. W ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2011 zrealizowała autorski spektakl Skin Deep a w 2012 zrealizowała duet z Tatianą Kamieniecką BEST F(R)IENDS.

5. PERFORMER

Wykonanie : Krzysztof Dziemaszkiewicz

Premiera : 2012

O spektaklu:

Solowy preformance. Styl spektakli Dziemaszkiewicz klaruje się od wielu lat, charakterystyczne motywy przeplatają się w kolejnych wariantach, prace są remodelowane, dostosowywane do warunków. Obrazy są wyraziste, niejednoznaczne, często humorystyczne, groteskowe, bądź brutalne albo dosadne.

O wykonawcy :

Krzysztof Dziemaszkiewicz – choreograf, tancerz i performer. Od 1995 roku prowadzi awngardowy Teatr Patrz Mi Na Usta, realizując bezkompromisowe spektakle eksplorujące estetykę kontrastów, budząc niejednokrotnie skrajne emocje. Krzysztof Dziemaszkiewicz ucielaśnia ideał zespolenia życia ze sztuką. Niezliczona ilość zrealizownych akcji, wystąpień, live-actów, przedstawień oraz charyzma i niewątpliwy talent sprawiły że Dziemaszkiewicz stał się ikoną trójmiejskiego performace.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Sopot, Klub Scena, al. Mamuszki 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close