Ludzie tańca

Zdjęcie: Bożena Zezula

Men's Dance: Tamashi, chor. Wojciech Misiuro. Fot. z archiwum Opery Bałtyckiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Bożena „Zezula” Krypel – tancerka, aktorka, choreograf, wokalistka. Edukację w zakresie tańca współczesnego i świadomości ciała zdobywała u Leszka Bzdyla, Imre Thormana, Melissy Monteros, Wojciecha Mochnieja, Charlotte Vincent, Tero Saarinena, Martina Kilvady, Grzegorza Brala, Andrzeja Moguczego, Chiharu Mamiya oraz Jana Peszka.W latach 1994-2000 była aktorką Teatru Dada von Bzdülöw. Wystąpiła m.in. w spektaklach Pawana na cześć miłości oraz Łapiti kontra reszta świata – oba zrealizowane zostały przez zespół Bzdyla i Chmielewskiej w Teatrze Miejskim w Gdyni. W roku 2000 wraz z Mileną Rewińską i Tomaszem Lipskim założyła grupę LipZezRew, która do tej przygotowała pory dwie premiery. Od roku 2005 jest aktorką sopockiego Teatru Patrz Mi Na Usta Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza. Brała udział w Varietes CameLeon i Różanej Górze (sopocki klub Sfinks).

Jako niezależna tancerka brała udział w spektaklu Kwadrat. Wersja 6 Teatru Okazjonalnego (obecnie: Sopocki Teatr Tańca). W latach 1997-2008 współpracowała z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, gdzie wystąpiła w spektaklach Julii Wernio, Mirosława Kocura i Adama Ferencego. Jako asystentka choreografa dwukrotnie pracowała wraz z Jerzym Bielunasem (101 dalmatyńczyków, Czarnoksiężnik z krainy Oz). W 2005 roku w Promocyjnym Klubie Muzycznym „Burdl” zorganizowała Spotkania Kulturalne „Zarzuella zaprasza”. W tym samym miejscu, a także w gdańskim Dworku Artusa prowadziła zajęcia taneczne. Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Dance Festival Explosive w Bremen, U Passages w Nancy (Francja) oraz podczas Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca (Gdańsk). Współpracowała z zespołem muzycznym Mordy, z którym wystąpiła na płytach Antrology, Of’ Fruit, Zapiski ze strychu. W latach 1997-2000 śpiewała w chórach: Cantores Minores Gedanenses, którego założycielem i dyrygentem był prof. Joachim Gudel, oraz Kapela Mariacka pod kierunkiem mgr Joanny Orzeł i prof. Bogusława Grabowskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close