Gdańsk / Maraton 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca: Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”

Zdjęcie: Gdańsk / Maraton 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca: Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”

Sopocki Teatr Tańca „manRay. Barbarzyńca”. Fot. Anna Kłosowska

Zakład Kulturalny w Gdańsku zaprasza na spektakl manRay. Barbarzyńca Sopockiego Teatru Tańca. Odbędzie się on w ramach Maratonu 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca, przeglądu najnowszych spektakli trójmiejskich artystów.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Spektakl to swobodna interpretacja dzieł Man Raya, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielają się według własnej autorskiej interpretacji, w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Raya. Sopoccy artyści konstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty.

„Spektakl zachwyca rozmachem wizualnym, techniką rayografii i kompozycją […] ManRay. Barbarzyńcę można i należy po prostu chłonąć wieloma zmysłami.”

Łukasz Rudziński / trojmiasto.pl

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów – Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy otrzymali od MKiDN odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jacek jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, a Joanna – Sopockiej Muzy. Teatr ma w swoim dorobku ponad 50 spektakli, które prezentował na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Portugalii, na Litwie, w Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, we Włoszech, w Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Szwajcarii i Chinach. Założyciele teatru są zainteresowani tworzeniem teatru, w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju „preludium” do zespołu głównego.

Realizatorzy:

Koncept i scenografia: Jacek Krawczyk
Wykonanie: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Joanna Nadrowska, Jacek Krawczyk
Wideo art: Kasia Turowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak

Czas trwania: 60 minut

***

O Maratonie 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca:

Podczas wydarzenia wystąpią: Sopocki Teatr Tańca, założony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany, znany z autorskiej muzyki i kostiumów; Hertz Haus – cztery artystki o niesamowitej energii scenicznej, zaskakujące widza pomysłami; h.art company – tworzący na scenie poetyckie, wciągające światy; DzikiStyl Company, czyli Wiola Fiuk i Dariusz Gacki, znani z perfekcji technicznej własnego, nietypowego stylu tańca; oraz niezależne artystki Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna i Joanna Nadrowska.
Maraton będzie świętem tańca, nawiązującym do początków Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz okazją do promocji trójmiejskich artystów w Polsce i za granicą. Spektakle prezentowane będą w dwóch gdańskich lokalizacjach – Klubie Żak oraz Zakładzie Kulturalnym. Najlepiej przemieszczać się rowerem, ale starczy też czasu na przejście na piechotę i wypicie kawy w kawiarni Klubu Żak. Pula biletów dla widzów zostanie udostępniona na początku listopada.
Maraton jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, który jest miejską instytucją kultury we współpracy z Zakładem Kulturalnym.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Gdańsk: Zakład Kulturalny, al. Rzeczypospolitej 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close