2 października 2022 roku na scenie Zakładu Kulturalnego w Gdańsku (al. Rzeczypospolitej 8) zostaną zaprezentowane dwa spektakle – Mirroring Hertz Haus i horyzont zdarzeń Maciej Kuźmiński Company. Następnie odbędzie się krótka rozmowa z artystami.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Mirroring Hertz Haus:

Spektakl jest duetem Magdaleny Kowali i Anny Zglenickiej, które współpracują na scenie od 2015 roku. Ze względu na bliską relację, pokrewieństwo estetyki tworzenia tancerki zdecydowały się opowiedzieć o złożoności tej więzi. Tytuł odnosi się do lustrzanych sytuacji z życia, odbić w charakterze, a także podobieństwa fizycznego. Na drugim poziomie symboliki spektaklu znajduje się szerzej rozumiana reprezentacja – całej płci żeńskiej w konkretnych kontekstach poruszanych przez artystki: siły i wytrzymałości kontrastowanej z uwarunkowaniem fizjologicznym, psychiką oraz pojęcie „szóstego zmysłu”, wyczuwania niuansów codzienności, siostrzanego odczuwania i zmian relacji. To eksploracja granic własnej osobowości, siły, poszukiwaniem porozumienia ponad słowami i odnajdywaniem bliskiej, złożonej relacji bez pokrewieństwa. Założenia realizują się na przykładzie tworzących artystek oraz w poszukiwaniu relacji i symetrii w dialogu z widzem, poprzez operowanie symboliką umożliwiającą ten transfer.
Duet powstał w ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca, ze wsparciem Zakładu Kulturalnego.


Realizatorzy:

Choreografia i wykonanie: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka
Współpraca artystyczna Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon
Muzyka: Wojciech Wilk
Premiera: Klub Żak w Gdańsku, 20 sierpnia 2021 roku

***

O spektaklu Maciej Kuźmiński Company:

Kiedy uliczne protesty rosną w siłę, a strony ideologicznego sporu coraz mocniej okopują się w swoich obozach, jedność narodu przypomina bardziej postać nieproszonego gościa niż kochającej się rodziny. Biało-czerwona flaga Polski staje się polem politycznego konfliktu, tożsamością, którą obie strony starają się zawłaszczyć. Nowe i stare podziały głębiej niż kiedykolwiek rozszarpują tkankę społeczną, rozdzielając przyjaciół i rodziny, wywołując gniew i napędzając przemoc. Zmierzamy do punktu, z którego nie będzie powrotu. A może już go przekroczyliśmy?

Realizatorzy:

Choreografia, produkcja, oświetlenie, edycja muzyki: Maciej Kuźmiński
Taniec: Stavali Portegijs, Tommaso Terribile (studenci Codarts Rotterdam)
Kreacja: Monika Witkowska, Omar Karabulut
Projekt kostiumów: Ilona Binarsch
Wsparcie: Paweł Urbanowicz
Muzyka: Jóhann Jóhannsson

Czas trwania: 10 min
Premiera: 4 czerwca 2021 roku, Festiwal Mandala, Wrocław
Produkcja: Maciej Kuźmiński Company
Wsparcie produkcyjne: Codarts Rotterdam, Teatr Rozbark, MDK Zduńska Wola
Nagrody: Codarts Production Prize na 3. RIDCC w Rotterdamie, I Nagroda Jury na 321Taniec ’21 w Krakowie

Projekt Przymorze Rep dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close