Spektakle

Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2015: Sopocki Teatr Tańca „Bajadera” – chor. Joanna Czajkowska

Zdjęcie: Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2015: Sopocki Teatr Tańca „Bajadera” – chor. Joanna Czajkowska

Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Królewskich Arkad Sztuki 2015 Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pokaz spektaklu Sopockiego Teatru Tańca Bajaderaprzepis na hecny balet współczesny w choreografii i reżyserii Joanny Czajkowskiej. Podobnie jak tytułowe ciastko, spektakl wykonany został na bazie połączenia skrajnie odmiennych, pozornie zupełnie do siebie nie pasujących elementów. Joanna Czajkowska, autorka Bajadery, nie ukrywa, że jednym z jej celów było dostarczenie dobrej zabawy widzom, niemniej tancerze wychodzą tu poza zwykły wygłup i odnoszą się do poważniejszych tematów, głównie związanych z relacjami międzyludzkimi.

Sopocki spektakl odwołuje się także do dzieła baletu klasycznego – dziewiętnastowiecznej Bajadery z choreografią wybitnego artysty, Mariusa Petipy. Przedsięwzięcie to doczekało się licznych modyfikacji i alternatywnych wersji, a w koncepcie Czajkowskiej jest już niemal wyłącznie dalekim tłem. Bajadera hołduje eklektyzmowi nie tylko na poziomie tańca, ale również w sferze muzycznej. W trakcie spektaklu z jednej strony można usłyszeć Czajkowskiego, z drugiej Tinę Turner, raz z głośników dobiega Ravel, kiedy indziej Kołysanka Rosemary Krzysztofa Komedy. Autorską część oprawy dźwiękowej skomponował natomiast znany z zespołu Blenders Mariusz Noskowiak i choć jest to dzieło jednego człowieka, wyraźnie przemawia przez nie wielość inspiracji, co doskonale oddaje charakter spektaklu.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

 

Z recencji:

„Sopocki Teatr Tańca tym razem mniej tańczy, a bardziej uśmiecha się do widza, wygłupia, podryguje  i robi to z wielką gracją. […] Na scenie widzimy opowieść o poszukiwaniu miłości, bliskości i akceptacji, której definicją jest nie rozmowa, dotyk czy pocałunki, ale zrobienie sobie selfie. Nawet akt seksualny jest wypaczony – panie nieporadnie wiją się na scenie do melodii Jeziora Łabędziego, a do tego pozostają na scenie same – mężczyzna chwilę wcześniej znika ze sceny. Coś jest nie tak – mówią artyści STT – żyjemy na pokaz, a kiedy nikt nie patrzy, jest zupełnie źle.”

Malwina Jakóbczyk o Bajaderze w portalu miastokultury.pl

„Szelmowski pomysł realizowany w Bajaderze nie zakłada bowiem stworzenia jakiejś spójnej, skończonej opowieści. Bajadera to przede wszystkim zabawa, nieskrępowana żonglerka cytatami i chwytami, uruchomione projekcje wspomnień z czasów szczeniackich i cały bagaż, który ów okres ze sobą niósł – kicz, luz i nastoletnia pretensjonalność. To estetyczne harce i żartobliwe veto wobec wystudiowania, intelektualizmu i powagi tańca, ale też sztuki w ogóle.”

Anna Jazgarska o Bajaderze dla portalu teatralny.pl

choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Czajkowska

wykonanie: Kalina Porazińska, Magdalena Wójcik, Dorota Zielińska, Joanna Czajkowska, Mariusz Noskowiak

muzyka: Mariusz Noskowiak

reżyseria światła: Artur Aponowicz

premiera: 6.12. 2014

czas trwania: 60 min.

Program Królewskich Arkad Sztuki 2015

 Więcej informacji:

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/krolewskie-arkady-sztuki

powiązane

Ludzie

Joanna Czajkowska

Joanna Czajkowska

W ramach Królewskich Arkad Sztuki 2015 Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pokaz spektaklu Sopockiego Teatru Tańca Bajadera – przepis na hecny balet współczesny w choreografii i reżyserii Joanny Czajkowskiej. Podobnie jak tytułowe ciastko, spektakl wykonany został na bazie połączenia skrajnie odmiennych, pozornie zupełnie do siebie nie pasujących elementów. Joanna Czajkowska, autorka Bajadery, nie ukrywa, że jednym z jej celów było dostarczenie dobrej zabawy widzom, niemniej tancerze wychodzą tu poza zwykły wygłup i odnoszą się do poważniejszych tematów, głównie związanych z relacjami międzyludzkimi. Sopocki spektakl odwołuje się także do dzieła baletu klasycznego – dziewiętnastowiecznej Bajadery z choreografią wybitnego artysty, Mariusa Petipy. Przedsięwzięcie to doczekało się licznych modyfikacji i alternatywnych wersji, a w koncepcie Czajkowskiej jest już niemal wyłącznie dalekim tłem. Bajadera hołduje eklektyzmowi nie tylko na poziomie tańca, ale również w sferze muzycznej. W trakcie spektaklu z jednej strony można usłyszeć Czajkowskiego, z drugiej Tinę Turner, raz z głośników dobiega Ravel, kiedy indziej Kołysanka Rosemary Krzysztofa Komedy. Autorską część oprawy dźwiękowej skomponował natomiast znany z zespołu Blenders Mariusz Noskowiak i choć jest to dzieło jednego człowieka, wyraźnie przemawia przez nie wielość inspiracji, co doskonale oddaje charakter spektaklu. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.   Z recencji: „Sopocki Teatr Tańca tym razem mniej tańczy, a bardziej uśmiecha się do widza, wygłupia, podryguje  i robi to z wielką gracją. […] Na scenie widzimy opowieść o poszukiwaniu miłości, bliskości i akceptacji, której definicją jest nie rozmowa, dotyk czy pocałunki, ale zrobienie sobie selfie. Nawet akt seksualny jest wypaczony – panie nieporadnie wiją się na scenie do melodii Jeziora Łabędziego, a do tego pozostają na scenie same – mężczyzna chwilę wcześniej znika ze sceny. Coś jest nie tak – mówią artyści STT – żyjemy na pokaz, a kiedy nikt nie patrzy, jest zupełnie źle.” Malwina Jakóbczyk o Bajaderze w portalu miastokultury.pl „Szelmowski pomysł realizowany w Bajaderze nie zakłada bowiem stworzenia jakiejś spójnej, skończonej opowieści. Bajadera to przede wszystkim zabawa, nieskrępowana żonglerka cytatami i chwytami, uruchomione projekcje wspomnień z czasów szczeniackich i cały bagaż, który ów okres ze sobą niósł – kicz, luz i nastoletnia pretensjonalność. To estetyczne harce i żartobliwe veto wobec wystudiowania, intelektualizmu i powagi tańca, ale też sztuki w ogóle.” Anna Jazgarska o Bajaderze dla portalu teatralny.pl choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Czajkowska wykonanie: Kalina Porazińska, Magdalena Wójcik, Dorota Zielińska, Joanna Czajkowska, Mariusz Noskowiak muzyka: Mariusz Noskowiak reżyseria światła: Artur Aponowicz premiera: 6.12. 2014 czas trwania: 60 min. Program Królewskich Arkad Sztuki 2015  Więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/krolewskie-arkady-sztuki

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close