Warszawa/Polska Sieć Tańca 2020/21: Sopocki Teatr Tańca „TAB’ Nowy początek”

Zdjęcie: Warszawa/Polska Sieć Tańca 2020/21: Sopocki Teatr Tańca „TAB’ Nowy początek”

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

W ramach Polskiej Sieci Tańca 2020/21 odbędzie się pokaz spektaklu Sopockiego Teatru Tańca TAB’ Nowy początek.

Wersja do druku

Udostępnij

Natura materialna tab to w psychologii sufich określenie na sumę zdolności psychicznych, z którymi przychodzimy na świat, a zatem głównie uwarunkowania odziedziczone po rodzicach i związane z przebiegiem ciąży. Cechy natury materialnej wywierają znaczący, ale nie jedyny wpływ na rozwój człowieka. Następne etapy według tej koncepcji to Nafs, Serce, Duch, Świadomość Wewnętrzna oraz Najgłębsza Wewnętrzna Świadomość. Tab jest zatem punktem startu w rozwoju każdej jednostki. W spektaklu Sopockiego Teatru Tańca, pełni tę samą rolę wyjścia do opowieści, czy raczej filozoficzno-fizycznych rozważań o rozwoju świadomości człowieka. Autorka koncepcji spektaklu, pracując nad scenariuszem, zintegrowała ze sobą zachodnie i wschodnie systemy filozoficzno-psychologiczne. I tak, obok konceptu sufich, dużą inspiracją była piramida potrzeb Maslowa, czy system czakr sieci energetycznych ośrodków w ciele, które są skorelowane zarówno z narządami (warstwa fizyczna ciała), jak i sferą psychiczną i duchową człowieka. Inspiracją była także tradycja hawajska huna.
Wizualnym uzupełnieniem wydarzenia będą obrazy, związanej z Sopotem niemal całe życie, Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej, które uruchomi wizualnie Katarzyna Teresa Turowska.

Koncept, reżyseria, choreografia: Joanna M. Czajkowska
Współpraca choreograficzna i wykonanie: Joanna M. Czajkowska, Jan Górczak, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Rudnik
Obrazy będące bazą wizualizacji: Gertruda Kuziemska-Wilczopolska
Wizualizacje: Katarzyna Teresa Turowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Śpiew: Magdalena Gruszczyńska (sopran)
Kostiumy i aranżacja sceny: Joanna M. Czajkowska, Jacek Krawczyk
Światła: Mateusz Gierc

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie.

Aktualny sezon Sieci, z uwagi na pandemię, został rozciągnięty na dwa lata. PST 2020/21 tworzy 14 Partnerów, prezentujących 11 spektakli tanecznych z udziałem niemal 100 artystów. Wszystkie sieciowe pokazy, które ze względu na zamknięcie teatrów dla publiczności lub skutki COVID-19 nie mogły się odbyć w 2020 roku, zostały przeniesione na rok 2021, do końca którego planowych jest ponad 50 pokazów w całym kraju, z poszanowaniem obostrzeń i aktualnych wytycznych. Więcej: www.pst.info.pl

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Polska Sieć Tańca 2020/21

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

Sopocki Teatr Tańca „TAB’Nowy Początek”, fot. Krzysztof Bzdeń

Joanna Czajkowska, fot. Helena Ganjalyan

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. Bruna 9

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close