Kraków/Scena dla tańca 2014/Portrety. Kobiety w polskiej choreografii: Joanna Czajkowska „Powiększenie – Zoom Out”

Zdjęcie: Kraków/Scena dla tańca 2014/Portrety. Kobiety w polskiej choreografii: Joanna Czajkowska „Powiększenie – Zoom Out”

Na zdjęciu: Joanna Czajkowska, Powiększenie. Fot. Zbyszek Szreder.

Wersja do druku

Udostępnij

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na cykl Portrety. Kobiety w polskiej choreografii – przegląd polskiej myśli choreograficznej ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet wizjonerek. Organizatorzy przyglądają się wizerunkom postaci kobiet w polskiej choreografii, a także praktyce scenicznej  jego wybranych reprezentantek (Barbara Bujakowska, Izabela Chlewińska, Grażyna Chmielewska, Joanna Czajkowska, Karolina Garbacik, Iwona Olszowska, Marta Pietruszka).

Podczas trzeciego spotkania 17 maja odbędzie się prezentacja solowego spektaklu Joanny Czajkowskiej Powiększenie – Zoom Out.

 

Joanna Czajkowska: Powiększenie – Zoom Out

Człowiek jest takim, jakim jest jego działanie

Jean-Paul Sartre

Jestem w procesie.

Staje się codziennie od nowa.

Zmieniam i poznaję.

Wypełniam siebie sobą, najpełniej jak potrafię.

Wybieram siebie od nowa jako byt, który widzi, czym był i kieruje się świadomie ku nowemu.

Ku temu, czym jeszcze nie jest.

Spektakl solowy, którego najważniejszym motywem jest sam proces życia i poznanie samego siebie jako jednostki. Według egzystencjalistów, człowiek ze swą świadomością, będąc w istocie nicością – czyli zaprzeczeniem „cości” (rzeczy niezmiennej), pragnie być „efektywnie zaangażowany w świat przyszły”. Na tym polega wolność. Wolność też jest nicością, a doświadczamy jej, gdy stajemy się świadomi, czym nie jesteśmy, i gdy dzięki temu możemy wybrać, czym będziemy w przyszłości. Ponieważ nasza wolność jest nicością, nie dokonujemy wyborów na podstawie rzeczy, są one wyborami wartości i znaczeń. Aby wykonać jakąś czynność, musimy wycofać się z naszego uczestnictwa w świecie, by zastanowić się, co nie istnieje – tę pustkę właśnie wypełnić możemy działaniem. Sartre uważa, że wybór działania jest wyborem nas samych, nie istnienia. Trzeba istnieć, żeby wybierać. Wybieramy natomiast swoją esencję – konkretny sposób przyszłego istnienia. Świadomość wolności może także przynieść smutek i udrękę, bo jeśli wszystko jest możliwe, możliwe także jest to, czego nie chcemy, lub czego się boimy. Jednak, owa wolność może być także źródłem radości i siły, jak twierdził Sartre, nie ma bardziej optymistycznej doktryny, niż ta, która mówi,

że przeznaczenie człowieka powierzono jemu samemu.

Tylko… trzeba do tego dorosnąć.

 

POWIĘKSZENIE – Zoom Out

Koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska

Muzyka: Karolina Rec, Rafał Dętkoś

Fotografie do wizualizacji: Szymon Rogiński

Wizualizacje: Joanna Czajkowska

Film: Michał Popczyk

Scenografia: Dominik Rudasz

Makijaż: Agnieszka Wolska

Kostium: Joanna Czajkowska

Światła: Bartosz Cybowski/Artur Aponowicz

Premiera:.2009 Sopocka Scena Off de BICZ

Przewidywany czas: około 45 minut

Produkcja: Sopocka Scena Off de BICZ

***

Prezentacje spektakli w ramach projektu Portrety. Kobiety w polskiej choreografii są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla tańca”.

Logo IMIT (miniaturka) Logo Scena dla tańca (miniaturka)

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close