VII Gdański Festiwal Tańca: Sopocki Teatr Tańca „Bajadera” – reż. i chor. Joanna Czajkowska

Zdjęcie: VII Gdański Festiwal Tańca: Sopocki Teatr Tańca „Bajadera” – reż. i chor. Joanna Czajkowska

Fot. Alicja Byzdra

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VII Gdańskiego Festiwalu Tańca Klub Żak zaprasza na pokaz spektaklu Sopockiego Teatru Tańca w choreografii i reżyserii Joanny Czajkowskiej Bajadera. Podobnie jak tytułowe ciastko, spektakl wykonany został na bazie połączenia skrajnie odmiennych, pozornie zupełnie do siebie nie pasujących elementów. Joanna Czajkowska, autorka Bajadery, nie ukrywa, że jednym z jej celów było dostarczenie dobrej zabawy widzom, niemniej tancerze wychodzą tu poza zwykły wygłup i odnoszą się do poważniejszych tematów, głównie związanych z relacjami międzyludzkimi. Sopocki spektakl odwołuje się także do dzieła baletu klasycznego – dziewiętnastowiecznej Bajadery z choreografią wybitnego artysty, Mariusa Petipy. Przedsięwzięcie to doczekało się licznych modyfikacji i alternatywnych wersji, a w koncepcie Czajkowskiej jest już niemal wyłącznie dalekim tłem. Bajadera hołduje eklektyzmowi nie tylko na poziomie tańca, ale również w sferze muzycznej. W trakcie spektaklu z jednej strony można usłyszeć Czajkowskiego, z drugiej Tinę Turner, raz z głośników dobiega Ravel, kiedy indziej Kołysanka Rosemary Krzysztofa Komedy. Autorską część oprawy dźwiękowej skomponował natomiast znany z zespołu Blenders Mariusz Noskowiak i choć jest to dzieło jednego człowieka, wyraźnie przemawia przez nie wielość inspiracji, co doskonale oddaje charakter spektaklu.

Z recencji:

„Sopocki Teatr Tańca tym razem mniej tańczy, a bardziej uśmiecha się do widza, wygłupia, podryguje  i robi to z wielką gracją. […] Na scenie widzimy opowieść o poszukiwaniu miłości, bliskości i akceptacji, której definicją jest nie rozmowa, dotyk czy pocałunki, ale zrobienie sobie selfie. Nawet akt seksualny jest wypaczony – panie nieporadnie wiją się na scenie do melodii Jeziora Łabędziego, a do tego pozostają na scenie same – mężczyzna chwilę wcześniej znika ze sceny. Coś jest nie tak – mówią artyści STT – żyjemy na pokaz, a kiedy nikt nie patrzy, jest zupełnie źle.”

Malwina Jakóbczyk o Bajaderze w portalu miastokultury.pl

„Szelmowski pomysł realizowany w Bajaderze nie zakłada bowiem stworzenia jakiejś spójnej, skończonej opowieści. Bajadera to przede wszystkim zabawa, nieskrępowana żonglerka cytatami i chwytami, uruchomione projekcje wspomnień z czasów szczeniackich i cały bagaż, który ów okres ze sobą niósł – kicz, luz i nastoletnia pretensjonalność. To estetyczne harce i żartobliwe veto wobec wystudiowania, intelektualizmu i powagi tańca, ale też sztuki w ogóle.”

Anna Jazgarska o Bajaderze dla portalu teatralny.pl.

choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Czajkowska

wykonanie: Kalina Porazińska, Magdalena Wójcik, Dorota Zielińska, Joanna Czajkowska, Mariusz Noskowiak

muzyka: Mariusz Noskowiak

reżyseria światła: Artur Aponowicz

premiera: 6.12. 2014

czas trwania: 60 min.

Program VII Gdańskiego Festiwalu Tańca

Bilety na spektakle: 

3 zł – na KARTĘ TANCERZA
5 zł – pokazy konkursowe Solo Dance Contest, zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY
10 zł – zniżka* dla uczniów oraz seniorów
15 zł – zniżka* dla studentów i na KARTĘ DO KULTURY
25 zł 

 

Karnety jednodniowe: 5.06, 11.06 lub 14.06.2015

 
15 zł – zniżka* dla uczniów oraz seniorów
20 zł – zniżka* dla studentów i na KARTĘ DO KULTURY
35 zł 

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

** wstęp wolny

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji.

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

 

Biuro Festiwalowe: gft2@klubzak.com.pl

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close