Spektakl inspirowany jest pojęciami z psychologii społecznej. Autorzy zastanawiając się nad pojęciem sprawiedliwości stworzyli spektakl pełen sprzeczności, rodzących pytania bez jednoznacznej odpowiedzi. Sprawiedliwość fałszywa. Subiektywna rozprawa o wątpliwej niewinności to debiut reżysersko-choreograficzny tancerzy Sopockiego Teatru Tańca: Joanny Nadrowskiej, Magdaleny Wójcik i Artura Gołdysa w wykonaniu grupy szkoleniowej teatru. Zajęcia projektu szkoleniowego odbywają się we współpracy z Teatrem na Plaży.
O spektaklu:
Jak bardzo ktoś może wpłynąć na Twoje zachowania? Jesteś katem czy ofiarą? Kto może wymierzać sprawiedliwość i czym ona jest? Jedna z najdziwniejszych spraw kryminalnych XX wieku: Patty Hearst zostaje porwana i po 60 dniach niewoli przechodzi na stronę swoich oprawców. W napadzie na bank z zimną krwią zabija człowieka. W Ameryce rozgorzała debata – na ile Patty Hearst brała udział w napadzie z własnej woli, a na ile została zmuszona przez swoich oprawców? Jonestown, noc 1978 roku, członkowie sekty Jima Jonsa wypijają cyjanek po jego charyzmatycznym przemówieniu. Prawie 1000 osób popełnia samobójstwo. Matki podają truciznę swoim dzieciom. W 1971 roku Philip Zimbardo selekcjonuje 24 studentów. Dzieli ich na grupy i przypadkowo przypisuje im role: więźnia lub strażnika. Po 6 dniach eksperyment zostaje przerwany z powodu agresywnych zachowań uczestników.
Koncept, reżyseria i choreografia: Artur Gołdys, Joanna Nadrowska, Magdalena Wójcik,
Taniec: Karolina Buczeń, Jola Czarnecka, Magdalena Chojnacka Oliwia Witkowska, Aleksandra Kasprzyk, Danuta Klementowska, Małgorzata Kozłowska, Katarzyna Krasnoborska, Martyna Kuśmierczyk, Monika Niewiarowska, Sylwia Nosarzewska, Kalina Porazińska Katarzyna Szutowicz, Anna Śliwińska
Muzyka: Tomasz Kamiński
Obrazy: Krzysztofa Brzozowska
Zdjęcia promocyjne: Alicja Byzdra
Scenografia: Artur Gołdys
Bilety: Sprawiedliwość fałszywa – 15 N i 10 U
Rezerwacje: sopot.dance.theatre@gmail.com