Sopocki Teatr Tańca z okazji 20-lecia swojej działalności zaprasza na Collage, czyli fragmenty wybranych spektakli z historii STT według pomysłu Jacka Krawczyka oraz Podarki i wypominki – performans w wykonaniu artystów STT.
Collage to retrospekcja artystycznej twórczości autorskiego teatru, podróż w przeszłość i przypomnienie istotnych, symbolicznych scen z wybranych spektakli w historii Sopockiego Teatru Tańca. Na celebrację złożą się obrazy sceniczne wykreowane przez artystów STT, inspirowane sztukami pięknymi, filozoficznymi dziełami, a także wydarzeniami historycznymi i rozważaniami na temat ludzkiej egzystencji. Collage z okazji 20-lecia STT będzie wizytówką wszechstronnego dorobku sopockiego teatru o charakterystycznej dla zespołu estetyce, gdzie oprócz procesu twórczego nad treścią i formą, istotne są również wartości intelektualne, metafizyczne i metaforyczne.
Z kolei Podarki i wypominki to akty twórcze artystów związanych z teatrem. W prezencie i ku uciesze założycieli zespołu oraz zgromadzonej widowni.
Sopocki Teatr Tańca (do marca 2010 Teatr Okazjonalny) został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy, choreografów i członków ZASP-u: Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, dawnego aktora Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury. Grupa ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli, m.in. Kwadrat. Wersja 6, Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, Powiększenie/Zoom Out i 3xNoir Danse, które prezentowane były podczas wielu festiwali tańca współczesnego i teatru alternatywnego w całej Polsce (m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Olsztynie, Lublinie i Wrocławiu) i za granicą, m.in. w Czechach, Portugalii, Niemczech, na Litwie, na Białorusi, w Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii. W swojej pracy grupa łączy różnorodne tworzywa teatralne, elementy gry aktorskiej i techniki taneczne, dobrane zgodnie z wcześniejszym zamysłem twórczym. Zgodnie z credo artystycznym twórców, w budowaniu spektaklu najważniejsza jest Idea. Dopiero poprzez nią następuje eksploracja i analiza ruchu, co pozwala na kreację precyzyjnych światów teatralnych. Wśród ostatnich spektakli grupy warto wymienić m.in. takie spektakle zespołowe, jak: TRANSKRYPCJE. Hommage pour Chopin (2010); NATURA (w wersji plenerowej 2011 i scenicznej 2012), odwołujący się do poezji Bolesława Leśmiana; DALI, inspirowany twórczością Salvadora Dalego (2011); oraz Fast act – sztuka znikania, powstały z inspiracji filozofią prędkości Paula Virilio (2011).
Organizatorzy: