Grupa Przejściowa

Zdjęcie: Grupa Przejściowa

Tożsamość, fot. Andrzej Wysocki.

Wersja do druku

Udostępnij

Grupa Przejściowa zespół tańca współczesnego powstała w 2001 roku w Białymstoku z inicjatywy Karoliny Garbacik, głównej choreografki grupy. Kiedy powstawał, miała istnieć tylko przez „chwilę”, aby pomóc przyczynić się do integracji lokalnych tancerzy i stworzyć jednorazowe wydarzenie taneczne. Z upływem czasu okazało się jednak, że istnieje potrzeba stałej działalności pod szyldem zespołu.

W skład Grupy Przejściowej wchodzą tancerze o zróżnicowanym doświadczeniu ruchu. W zespole mają oni szanse wykorzystać i doskonalić własne umiejętności taneczne w technice tańca współczesnego, klasycznego i jazzowego. Dzięki temu artyście kreują specyficzną jakość, zarówno ruchową (choreograficzną), jak i dotyczącą konstruowania postaci.

Praca zespołu opiera się na dążeniu do odnowienia ścisłej łączności pomiędzy ciałem i umysłem. Odbywa się to głównie za sprawą wspólnych tanecznych poszukiwań nowych, unikalnych treści poprzez m.in. improwizację, czy partnerowania. Specyfika pracy Grupy Przejściowej opiera się także na nieustannym odnajdywaniu inspiracji w nieodkrytych, bądź zapomnianych, choć istniejących tekstach kultury.

Od 2001 roku Grupa zrealizowała dwanaście spektakli tanecznych, m.in. Wszystkiego mego tobie (2006), Heilotes, Na dnie 100 dni, Tożsamość (2009), Drzwi zamknięte (2010) – choreografie Karoliny Garbacik; oraz Ocean (2009) w choreografii Dymitra Kurakułowa i First Love (2010) w choreografii Takako Matsudy.

Przedstawienia zespołu były wielokrotnie nagradzane podczas takich festiwali, jak: Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego w Koninie, Ogólnopolski Festiwal Tańca Współczesnego PolemiQi w Warszawie, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Tanecznej w Skierniewicach.

W ciągu 10 lat istnienia grupa brała udział w licznych przeglądach, festiwalach i konfrontacjach tanecznych, m.in. w Białymstoku, Lublinie, Skierniewicach, Chełmie, Poznaniu, Koninie oraz w Pradze.

Grupa Przejściowa współpracuje również z artystami z kraju i zagranicy, uczestniczy w projektach tanecznych i pokazach, angażuje się w proces podnoszenia poziomu wiedzy lokalnej społeczności na temat tańca współczesnego, oraz dziedzin pokrewnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close