Białystok: Festiwal Kalejdoskop 2014

Zdjęcie: Białystok: Festiwal Kalejdoskop 2014

Fot. Maciej Rukasz

Wersja do druku

Udostępnij

XI edycja Festiwalu „Kalejdoskop” dedykowana jest tradycji choreograficznej europejskich mistrzów. Jednak sam program festiwalu jest pomyślany jako spotkanie z przedstawicielami polskiej sceny i ich najnowszymi produkcjami. Polscy choreografowie podejmują dialog z dorobkiem Wacława Niżyńskiego, Merce`a Cunninghama, Conrada Drzewieckiego, Ohada Naharina, Davida Zambrano, czyli z wizjonerami europejskiego tańca. Raz składają im hołd, aby innym razem krytycznie spojrzeć na ich twórczość.

Na tegorocznym festiwalu spotkamy się z trzema produkcjami polskich zespołów współpracujących z zagranicznymi choreografami, i tak kolejno: Teatr Dada von Bzdülöw zobaczymy w choreografii Roberta Olivana, Lubelski Teatr Tańca w choreografii stworzonej przez Włocha Simone Sandroni, Pracownię Fizyczną w wirtuozowskich solowych improwizacjach według techniki Davida Zambrano. Anna Godowska i Sławomir Krawczyński wraz z tancerzem Tomaszem Wygodą stworzyli spektakl wokół postaci Wacława Niżyńskiego. W programie są ponadto dwa spektakle z warszawskiego cyklu Komuny Warszawa RE//MIX: Iwony Pasińskiej skupiony na krytycznym czytaniu tradycji Conrada Drzewieckiego oraz Izy Szostak odnoszącej się do techniki Merce Cunninghama. Nie można zapomnieć również o przedstawieniu Uroda życia Karoliny Garbacik łączący na scenie białostockich i białoruskich artystów.

Nowością tegorocznego festiwalu jest oddanie sceny młodym twórcom, która pozwoli najmłodszemu pokoleniu tańczących na wymianę doświadczeń i umożliwi im wejście w profesjonalną przestrzeń tańca i obieg festiwalowy.

Jak co roku głównemu programowi towarzyszą wykłady (Hanny Raszewskiej, Joanny Brych) warsztaty, filmy, coaching project, koncerty oraz promocja książki Pokolenie solo. Choreografowie w wywiadach z Anną Królicą – cykl rozmów z młodymi polskimi choreografami, którym była poświęcona edycja Kalejdoskopu w 2012 roku. Książka jest wydana przez krakowską Cricotekę, a w rozmowie udział wezmą Iza Szostak, Anna Królica i Hanna Raszewska.

Harmonogram festiwalu

Więcej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

BIAŁYSTOK

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close